ستار رحمانی:چند خبر برای درج در سایتها

به نام خداوند جان و خرد

گرت امروز سوی ظلم میل است / بدان کان میل فردا چاه ویل است

همکاران فرهیخته، دانش آموزان عزیز و مردم فهیم؛

بار دیگر برای ساکت کردن صداهای حق طلبانه‌ و عدالت‌خواهانه‌ی معلمان، قانون به شکلی کریه زیر پا نهاده شد. بار دیگر حقوق شهروندی و کرامت انسانی را به سخره گرفتند و جور دیگری معنایش کردند. این بار قرعه را به نام محمد حبیبی زدند. عده‌ای لباس شخصی حرمت معلم و تعلیم و تربیت را باز هم نگه نداشتند تا معلمی متین، خوشنام، صاحب اندیشه و دلسوز را که تمام تلاشش جز در راه اعتلای عدالت و آزادی و کاستن از رنج همکاران و دانش آموزان نبوده، به بدترین وجه ممکن در مقابل دیدگان همگان به بند کشند. محمد حبیبی نه مفسد اقتصادیست، نه تروریست و نه زمینخوار! جاسوس و عامل بیگانه هم نیست! در اختلاسهای میلیاردی هم دستی ندارد! آقازاده هم نیست که لقمه از گلوی بیچارگان و تهیدستان ربوده و خرج تحصیلاتش در سواحل کشورهای اروپایی کرده باشد! او فقط یک معلم-روزنامه نگار و فعال در صنفش است. و البته عاشق کار و دانش‌آموزانش. تنها به این جرم بود که چنین بر سرش آوار شدند و در پیش چشمان دانش‌آموزان و همکارانش، با ضرب و شتم، اسپری فلفل و اسلحه کشیدن؛ از حفظ کرامت انسانی و حرمت معلمی و حرمت شغل پیامبران عاجز و مستاصل ماندند.
شیوه‌ دستگیری محمد حبیبی بدون شک در تاریخ فعالیتهای صنفی فرهنگیان ماندگار خواهد شد و لکه‌ی سیاهی برکارنامه‌ی مجریان و مسئولان این اقدام بر جای خواهدگذاشت. اما تا آن زمان دانش‌آموزان و همکاران و مردم حق‌گو فریادی مستدام خواهند داشت که:
شرم بر آن صاحب دستی که با اسپری فلفل چشمانش را سوزاند! شرم بر آن صاحب دستی که اسلحه بر سرش گذاشت! و شرم بر آن فکری که سیاهگونه چنین فرمان می دهد و می خواهد هیچکس جز مانند او نیندیشد و همه را یک شکل و یک اندازه می خواهد!

همکاران فرهیخته، دانش آموزان عزیز و مردم فهیم؛

انجمن صنفی معلمان کردستان-سقز همصدا با تمام تشکلهای صنفی کشور ضمن محکوم کردن این اقدام غیر قانونی و غیر انسانی، خواستار آزادی بدون قید و شرط محمد حبیبی و محاکمه قانون شکنان بازداشت ایشان است.

انجمن صنفی معلمان کردستان-سقز

سیزدهم اسفندماە یک هزار و سیصد و نود و شش خورشیدی

#محمدحبیبی

بیانیه محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی در خصوص بازداشت #محمدحبیبی

به نام خداوند جان و خرد

خبر کوتاه بود و دردناک، به گفته‌ی خانم خدیجه پاک‌ضمیر، همسر آقای محمد حبیبی، ظهر روز شنبه ۱۲/۱۲/۹۶ ماموران امنیتی با حضور در مقابل مدرسه‌ی ایشان و در مقابل چشمان حیرت‌زده و نگران دانش‌آموزانش؛ با ضرب‌وشتم و استفاده از اسپری فلفل، وی را بازداشت؛ و پس از انتقال به منزل و تفتیش آنجا در مقابل همسرش و همسایگانی که در اثر سروصدا جمع شده و نظاره‌گر ماجرا بودند با دست بند به اوین منتقل کردند.

🔹متاسفانه مشابه این اتفاق را درگذشته در ارتباط با برخی همکاران به‌ویژه فعالان صنفی معلمان شاهد بوده‌ایم استفاده از دستبند و پابند و برخوردهای خشونت‌آمیز با برخی همکاران آن‌هم در انظار عمومی به‌واسطه‌ی سکوت مسوولان کم‌کم به رویه‌ای عادی تبدیل‌شده است.

🔹آری اینجا ایران است کشوری که مسوولانش معلمی را شغل انبیا می‌خواند و از شأن و جایگاه و مقام و منزلت او سخن می‌گویند اما در برابر بی‌حرمتی به جایگاه و مقام او و برخوردهای دور از شانی که صورت گرفته و می‌گیرد واکنشی درخور نشان نمی‌دهند.

اینجا ایران است کشوری که مسوولانش پیوسته از شرایط حساس کنونی دم می‌زنند و مردم را در برابر ناملایمات و کمبودها و بدعهدی‌ها به صبوری و خویشتن‌داری دعوت می‌کنند؛ اما خودشان در برخورد با مردم مصالح ملی و شرایط حساس کنونی را به‌کلی از یاد می‌برند و با اعمال نسنجیده و ناشیانه بحران‌آفرینی می‌کنند.
اینجا ایران است کشوری که مسوولانش خود را در برابر تمامی ملت‌های دنیا مسوول می‌دانند اما در برابر تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌هایی که در کشور خودشان و نسبت به مردم خودشان روا داشته می‌شود سکوت اختیار می‌کنند.
اینجا ایران است کشوری که مجازات آقای مرتضوی، دادستان وقت تهران؛ که جرمش معاونت در قتل بوده است به دو سال حبس تقلیل یافته اما برخی معلمان به‌صرف شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز آن‌هم برای پیگیری حقوق قانونی و صنفی خود به مجازات‌هایی به‌مراتب سنگین‌تر محکوم می‌شوند.

اینجا ایران است کشوری که رییس‌جمهور آن در شعار از حقوق شهروندی، اعتراضات مسالمت‌آمیز و تشکل‌های قانونی حمایت می‌کند اما در عمل با سکوت در برابر متعرضین به این حقوق خط بطلان بر تمام شعارها و ادعاهای خویش کشیده و از عمل به وظیفه‌ای که قانون اساسی بر عهده‌اش گذاشته سر باز می‌زند.

اینجا ایران است. ایران ما، ایران شما، ایران مردمی که متاسفانه به تبعیض‌ها و بی‌عدالتی‌ها عادت کردند، ایران مردمی که مصیبت‌ها و خبرهای ناگوار خو گرفته‌اند، ایران مردمی که خشونت‌ها را پذیرفتند.

🔹محمد حبیبی معلمی ساده است. بی‌سلاح و بی‌دفاع، او را در حالی با برخوردهای نامناسب دستگیر می‌کنند که غارتگران بیت‌المال ازجمله در صندوق ذخیره فرهنگیان که اختلاسی بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان را به نام خود ثبت کردند آزادانه در کشور جولان می‌دهند.

به‌راستی آیا از زمان خاتمه دادن به این‌گونه برخوردهای غیرقانونی، تبعیض‌آمیز و ناعادلانه فرانرسیده است؟ متاسفانه مردم و مسوولان ما دیر از خواب برمی‌خیزند و شاید زمانی بیدار شوند که دیگر راهی برای بازگشت نمانده باشد.

محمود بهشتی لنگرودی و اسماعیل عبدی از زندان اوین
۱۳۹۶/۱۲/۱۳

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی] ‍ گزارش یک برخورد زشت و ناپسند با یک معلم و موضع انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

بنام خداوند جان و خرد

#محمد_حبیبی فرهنگی عضو کانون صنفی معلمان تهران و شورای_هماهنگی_فرهنگیان به شیوه ی زشت و خشنی بازداشت شد.
#انجمن_صنفی_فرهنگیان_خراسان_شمالی ضمن محکوم کردن برخوردهای قهری با کنشگران صنفی، مدنی و اعضای تشکلهای صنفی، از هرگونه رفتار خشونت آمیزی اعلام انزجار میکند.
روز ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ محمد حبیبی در هنگام تعطیل شدن کلاس و خروج از مدرسه به شکل وحشتناکی بازداشت میگردد.
ایشان در جلو دانش آموزان و همکاران در مکانی که مختص پرورش و آموزش دانش شاگردانش هست مورد ضرب و شتم قرار میگیرد. افرادی که خود را مامور سپاه ثارالله معرفی میکنند با ظ افشاندن اسپری فلفل به صورت ایشان و کتک کاری اقدام به بازداشتش میکنند.
طبق گفته بانو خدیجه پاک ضمیر همسر جناب حبیبی، ماموران که قصد تفتیش منزل را نیز داشته اند در برابر مقاومت جناب حبیبی مبنی بر تحمل ماموران تا تعطیل شدن من و حضورم در منزل درهنکام بازدید و تفتیش ، اقدام به اجبار و زورگویی کرده و ایشان را با کتک کاری و زدن اسپری فلفل به صورت، سوار خودرو کرده و به اتفاق هفت مامور روانه ی منزل میشوند.
در محل مجتمع مسکونی نیز جناب حبیبی مقاومت کرده که باید همسرم یا کسی دیگر در حین تفتیش منزل حضور داشته باشد و متاسفانه ماموران ضمن ضرب و شتم چندباره ی ایشان، به رویش اسلحه میکشند و از ایشان میخواهند که درب آپارتمان را بازکند. همسایگان از ترس درگیری و نزاع شخصی با ماموران انتظامی (پلیس ۱۱۰) تماس میگیرند.
بانو پاک ضمیر میفرمایند طبق روال هر روز ساعت حدود ۱۴ به منزل رسیدم که با افرادی لباس شخصی در منزل به هم ریخته ام مواجه شدم و با دیدن جناب حبیبی با چشمانی سرخ، چون کاسه ی خون و صورتی برافروخته و ورم کرده بخاطر اسپری و ضرب و شتم، جاخوردم و ازین اوضاع وحشت کردم.
پس از جویا شدن دلیل و موضوع، آقایان برگه ای را نشان دادندکه از طرف سپاه ثارالله مامور هستند.
همسرم نیز از شیوه ی برخورد ماموران شکایت کردند که ایشان با زور و کتک و اسلحه در منزل را باز کرده اندو حتی تحمل نکرده اند که شما برسید.
ماموران نیز بدون هیچ ابایی اظهارات همسرم را تایید میکردند.
در نهایت گوشی، تبلت، لب تاب، دفاتر یادداشتی و برخی کتب جناب حبیبی را جمع کرده وبا خود بردند و فرمودند یکی دو روز دیگر از بازپرسی بند دو الف زندان اوین خبر ایشان را بگیرید.
همسر جناب حبیبی این برخورد را غیر انسانی و غیر قانونی میدانند و ازینکه با یک فرهنگی چنین برخورد زشتی کرده اند گله و شکایت داشته و دارند.

#انجمن_صنفی_فرهنگیان_خراسان_شمالی اینگونه برخوردهای خشونت آمیز را که باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه میشود محکوم میکند.
اینگونه رفتار از سوی هیچ کس وهیچ ارگانی پسندیده نیست و هدفی جز ترساندن معترضان ندارد وگرنه اخطار و اظهار جناب حبیبی که کارمند دولت میباشد کاری بس آسان و ممکن بوده است.
آنهایی که دم از حقوق شهروندی میزنند کجایند که ببینند در پیشگاه انظار عمومی در مقابل دیدگان دانش آموزان و فرهنگیان چگونه جایگاه و اعتبار و عزت معلمی را لگدمال کردند.
#محمد_حبیبی یک معلم آزاد اندیش و راست کردار هستند،کنشگری خستگی ناپذیر در عرصه ی صنفی فرهنگیان، برای فراخواندن ایشان به دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی حتی یک تلفن ساده نزده و یا اخطار خالی هم نداده اند، با این توصیف سپاه ثارالله چرا و چگونه به خود اجازه میدهد با معلمان پاکدشت جامعه اینگونه هنجار شکنانه برخورد کنند.مگر سهم آنها نسبت به معلمان در نظام و کشور چند چند است که تاکنون چندین نفر از بهترین معلمان کشور را با اتهامهای واهی به محکمه اجباری فرستاده اند و برخی از آنها را زندانی کرده و حتی از کار محروم کرده اند!!!!
چرا باید با اینگونه برخوردهای ناشایست و دور از شان روحیه و عزت معلمان را خدشه دار کرده و هزینه های اجتماعی و فرهنگی برای جامعه و حاکمیت بتراشند؟

از یک یک دست اندرکاران، ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش، دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی و دستگاههای قضایی به جد خواهان پیگیری اینگونه هتک حرمت‌ها از جامعه ی فرهنگی میباشیم و از آنها میخواهیم هر چه سریعتر نسبت به رفع بازداشت #محمد_حبیبی و دلجویی از خانواده ی بزرگ فرهنگیان اقدام کنند و همچنین معلمان فرهنگ ساز و دلسوزی که بخاطر کنشهای صنفی شان در زندانند، آزاد کنید. #اسماعیل_عبدی، #محمود_بهشتی، #محسن_عمرانی و, #مختار_اسدی از جمله معلمان زندانی صنفی میباشند که به جرم ناکرده اسیر بند زندان شده اند.

ما خواهان آزادی فرهنگیان زندانی هستیم.

#انجمن_صنفی_فرهنگیان_خراسان_شمالی ۱۳اسفند۹۶

#بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان در محکومیت ضرب و شتم و دستگیری محمد حبیبی

معلمان،دانش اموزان،فعالین کارگری و اجتماعی و مردم حق طلب ایران:

محمد حبیبی عضوهیئت مدیره ی کانون صنفی معلمان تهران،فعال صنفی و رسانه ای روز شنبه دوازدهم اسفندماه در زمان تدریس و در محل کار با ضربات اسلحه و پاشیدن مستقیم اسپرى بر چشمانش ، در حضور همکاران و شاگردانش مورد حمله و ضرب وشتم قرار گرفته و سپس به مکان نامعلومى انتقال داده شد
در سال های اخیر سیکل تکراری حمله و تعرض به فعالین تمام عرصه ها منطق مسلط تمام دولت ها بوده و برای همه ی فعالین صنفی و جامعه ی معلمین ثابت شده که تنها راه عبور از این وضعیت انسجام و تشکل در ابعادی وسیع تر و قوی تر است
دولت های پی درپی با شعارهای رنگارنگ و عوام فریبانه برای جامعه ی آموزش و پرورش ارمغانی بجز ارعاب و سرکوب نداشته اند و تاکنون در برابر مطالبه گری و حق طلبی تشکل های قانونی صنفی موضعی بجز خشونت و سرکوب نداشته اند .
انجمن صنفی معلمان کردستان -مریوان ضمن محکوم کردن شدید تعرض به فعالین صنفی وتاکید برحق تشکل یابی مستقل معلمان خواستار آزادی فوری و بدون قیدو شرط محمد حبیبی معلم دلسوز و متعهد بوده و اعلام می دارد که مسئولیت هرگونه خطری که متوجه این فعالی صنفی گردد برعهده ی حاکمیت و بانیان چنین تعدی هایی می باشد

“انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان
دوازدهم اسفندماه نود و شش”

 سازمان فدائیان (اقلی:هجوم شبانه به منازل کارگران صنایع فولاد و بازداشت بیش ازده کارگررا شدیدا محکوم می کنیم

در نهمین روز اعتصاب متحدانه ، تجمعات پرشوردرمقابل استانداری خوزستان و راه پیمائی کارگران گروه ملی صنایع فولاد درسطح شهر اهواز، نیروهای انتظامی و سرکوب، شبانه به منازل تعداد زیادی ازکارگران یورش بردند و بیش ازده تن ازکارگران معترض را بازداشت نموده و به زندان مرکزی اهواز منتقل کردند. حمله وحشیانه به کارگران و بازداشت آن ها درشب گذشه، درحالی صورت می گیرد که بیش ازچهارهزار کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بیش از سه ماه دستمزد معوقه دارند و درعین حال حق سنوات و عیدی و پاداش پایان سال آن‌ها نیز پرداخت نشده است . پس از هشت روز اعتصاب و تجمع ، دوروز پیش فقط دستمزد آذر ماه کارگران به آن ها پرداخت شد.

کارگران آگاه ومبارز صنایع فولاد اهوازچندین روزمتوالی درمسالمت آمیزترین شکل ممکن دست به تجمع زدند و بارها و بارها خواست های خود را مطرح کردند، اما کسی به خواستها و اعتراضات کارگران توجه نکرد.

کارگران باسردادن شعارهای متنوع و گوناگون ازجمله شعار”حقوق به ما نمیدن- مرگ برآمریکا” و “درودبرستمگر- مرگ برکارگر”، دولت مستبد حاکم را به مسخره گرفتند و درعین حال باشعارهائی چون”این همه بی عدالتی- هرگزندیده ملتی”،”سفره ماخالیه- ظلم و ستم کافیه” سعی کردند شمه ای ازوضعیت معیشتی خود را بیان کنند، اما بازهم کسی به آن ها توجه نکرد.

کارگران حق داشتند اگرشعار دادند “استانداربی عرضه- نمی خوایم نمی خوایم”،”عرضه کارندارین- پست‏وکناربزارین”،”حسین حسین شعارشه- دزدی افتخارشه”!

کارگران صنایع فولاد اهواز، امروز جمعه یازده اسفند، تصمیم داشتند در مصلای اهواز تجمع کنند. به دنبال ممانعت از ورود آنها به مصلای این شهر، کارگران شعار دادند، “امام جمعه به گوش باش – ما کاریم نه اوباش” و به تجمع اعتراضی برای آزادی رفقای خود ادامه دادند.

دستگاه حکومتی ازبیم گسترش اعتصاب و راه پیمائی کارگران صنایع فولاداهوازبه سایرواحد های تولیدی و خدماتی استان خوزستان، طبق معمول به قهروسرکوب کارگران متوسل شد.علاوه بربازداشت بیش ازده کارگر اعتصابی توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، پی‏گرد و تعقیب و پرونده سازی برای بسیاری دیگرازکارگران را نیز آغاز کرده است.

سازمان فدائیان(اقلیت) بازداشت کارگران گروه ملی فولاد اهواز، تعقیب و پی‏گرد و پرونده سازی علیه آن ها  را قویا محکوم میکند و خواستار آزادی فوری و بی‏قیدوشرط بازداشت شدگان است.

سازمان فدائیان(اقلیت) ازمبارزات  وخواست های کارگران گروه ملی صنایع فولاد اهواز حمایت می کند وسایرکارگران استان خوزستان را به حمایت ازاین کارگران فرا می خواند.

 

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی – برقرار باد حکومت شورایی

زنده باد آزادی – زنده باد سوسیالیسم

سازمان فدائیان (اقلیت)

یازده اسفند ۱۳۹۶

 

کار – نان – آزادی – حکومت شورایی

فرازهایی از جنبش کارگری ایران،اعتصاب کارگران ایران خودرو اسفند ۵۸

روز شنبه چهارم اسفند، مدیریت ایران ناسیونال (ایران خودرو امروز) کل مقدار سود ویژه‌ى کارکنان را اعلام کرد: «هفتاد و پنج میلیون تومان براى یازده هزار و هشتصد نفر کارگر و کارمند، حداقل پرداختى پنج هزار و پانصد تومان و حداکثر نه هزار تومان مى‌باشد. این ضریب بر اساس‏ معیار حقوقى و با توجه به مالیات متعلق به سود ویژه و سهم شرکت تعاونى و یا در نظر گرفتن روزهاى غیبت کارگران در طول سال، کسر و پرداخت مى‌شود.» مدیریت اعلام کرد که: «ما براى پرداخت سود ویژه و اداره‌ى امور کارخانه ناچار شده‌ایم چهارصد و هفتاد میلیون تومان از وزارت نفت قرض‏ کنیم.»

در مقابل، زمزمه‌هاى مخالف و اعتراض‏ کارگران قسمت‌ها آغاز شد.

در شنبه یازدهم اسفند، با تمام اعتراضاتى که کارگران نسبت به پرداخت سود ویژه و دیگر مشکلات خود داشتند، مدیریت با عجله سود ویژه‌ى تعیین شده از طرف کارفرماى دولتى را به کارگران شیفت صبح پرداخت مى‌کند. کارگران شیفت صبح، پس‏ از گرفتن سود ویژه، در اکثر قسمت‌ها طومارى به عنوان اعتراض‏ جمع مى‌کنند و در آن مى‌گویند که: «چرا سیصد تومان بابت دفترچه‌ى شرکت تعاونى از ما کسر کرده‌اند؟ شرکت تعاونى تا به حال معلوم نیست چکار کرده و کجا هست. چرا تمام کارخانه‌هایى که امسال سود کم‌ترى از کارخانه‌ى ما داشته‌اند، کارگرانش‏ سود بیش‏ترى از ما گرفته‌اند؟ تازه آن‌ها یک ماه حقوق هم عیدى گرفته‌اند، که ما نگرفته‌ایم!» در این طومار، کارگران پیشنهاد مى‌کنند که: «اولا، سیصد تومان حق خوار و بار شرکت تعادنى هرچه زودتر به کارگران برگردانده شود. ثانیا، مثل کارخانه‌هاى بنز خاور و کفش‏ ملى یک ماه حقوق بابت عیدى به کارگران پرداخت شود و این مبلغ به طور مساوى، به همه نفرى پنج هزار تومان پرداخت شود.»

بعد از ظهر همان روز، وقتى کارگران شیفت عصر به کارخانه مى‌آیند و از موضوع گرفتن سود ویژه توسط کارگران صبح باخبر مى‌شوند، به کارگران شیفت صبح اعتراض‏ مى‌کنند که چرا این مقدار سود ویژه را قبول کرده‌اید؟ کارگران صبح کار مى‌گویند: «اگر این پول را نمى‌گرفتیم، همین مقدار را هم به ما نمى‌دادند. ما این پول را مى‌گیریم و به مبارزه‌ى خود ادامه مى‌دهیم.» به دنبال آن، شیفت بعد از ظهر کار در قسمت‌هاى سوارى سازى شمالى و جنوبى و سیصد و دو و سیصد و نه، به عنوان اعتراض‏ به مقدار سود ویژه و دیگر مشکلات کارگرى دست به اعتصاب مى‌زنند.

تولید به دلیل سیستم زنجیره‌اى در تمام قسمت‌هاى فوق مى‌خوابد و کارگران بقیه‌ى قسمت‌ها هم با قسمت‌هاى اعتصابى درباره‌ى موضوع اعتصاب به بحث و گفتگو مى‌پردازند.

 در این میان، بخش‏هایى از کارگران ناآگاه و محافظه کار با اعتصاب مخالفت مى‌کنند و مى‌گویند: «اعتصاب کار کفار و شیاطین است.» ، «دولت انقلابى وضع خوبى ندارد، ما باید صبر انقلابى داشته باشیم و با امپریالیسم مبارزه کنیم.» کارگران در پاسخ گفتند که: «در گذشته هم همین حرف‌ها را مى‌زدند و ما گوش‏مان از این حرف‌ها پر است. به جاى شعار و درگیرى بیاییم با هم با منطق حرف بزنیم. ما نمى‌گوییم تمام درآمد کارخانه را به ما بدهند، ما مى‌خواهیم بدانیم کارخانه چقدر تولید داشته، چقدر سود کرده، این سود کجا رفته، مقدار سود ویژه‌ى ما چگونه و به دست چه کسانى تعیین شده و چرا این مقدار شده است؟» کارگران مى‌خواهند جلوى دزدى‌ها گرفته شود. این بحث تا شب بین کارگران موافق و مخالف ادامه پیدا مى‌کند.

صبح یک شنبه دوازدهم اسفند، اکثریت قسمت‌ها دست از کار مى‌کشند و مى‌خواهند مدیریت به سئوالات کارگران پاسخ دهد: «یک: با همه‌ى آن که در سال گذشته تولید بیش‏تر از چهار ماه تعطیل بوده و دزدهایى مثل خیامى هم سر کار بودند و تولید امسال بیش‏تر از سال پنجاه و هفت است و هزینه‌هاى زندگى امسال نسبت به پارسال بالا رفته، چرا باید نسبت به پارسال سود کم‌ترى بگیریم؟ این نشان مى‌دهد که دزدى‌هایى صورت گرفته است، که امسال کم‌تر از سابق سود ویژه مى‌دهند؛

دو: خیامى براى سرمایه گذارى روى ماشین سازى پژو، میلیون‌ها تومان پول در بانک‌ها سپرده بود و طلب‌هایش‏ را وصول نکرد و موقع فرار هم نتوانست این پول‌ها را با خودش‏ به خارج ببرد. چرا حساب‌ها را روشن نمى‌کنید؟ چطورى مى‌گویید چهارصد و هفتاد میلیون تومان از وزارت نفت قرض‏ گرفته‌ایم؟ ما مى‌خواهیم بدانیم کارخانه چقدر تولید کرده؟ چقدر درآمد داشته و چقدر سود کرده و این سودها کجا رفته؟ تا بدانیم که مقدار سود ویژه چطورى حساب شده و چرا این قدر کم است؟

هم چنین کارگران اعتراض‏ مى‌کردند که در دوران رژیم گذشته، چهارده میلیون تومان پول بابت حق عضویت سندیکاى آریامهرى از دست مزد ما کارگران برداشته‌اند، چرا این پول را به ما برنمى‌گردانید؟ در مقابل دلایل قبلى مدیریت که مى‌گوید پول در بانک‌ها نگه دارى مى‌شود و دست شوراى انقلاب است، کارگران مى‌گفتند: یا این چهارده میلیون تومان پول را به ما پس‏ بدهید، یا به صورت وام مسکن در اختیار کارگران بى مسکن قرار دهید و یا این که فیش‏ موجودى آن را به ما نشان بدهید. ما حاضریم رسما از طریق مطبوعات و تلویزیون اعلام کنیم، که کارگران این پول خودشان را _ که در بانک‌هاى دولتى است _ براى سازندگى روستاها و زحمت کشان جنوب شهر تقدیم مى‌نمایند.»

مدیریت به سئوالات کارگران پاسخ نمى‌دهد. سندیکایى‌هاى وابسته به کارفرما در مقابل مبارزه‌ى کارگران می‌گفتند: «ولش‏ کنید بابا، دو ساعت دیگر این کارگران خسته مى‌شوند و خودشان سر کار مى‌روند.» انجمن اسلامى کارخانه هم در مقابل کارگران موضع گرفت. آن‌ها مى‌گفتند: «وقتى که شما کارگران کار را مى‌خوابانید، از سود کارخانه بیش‏تر کم مى‌شود و این پول بیت‌المال است که شما دارید حرام مى‌کنید.» و به این ترتیب تلاش‏ مى‌کردند دودستگى بین کارگران را شدت دهند.

اعتراض‏ کارگران شدت گرفته و آنان به سوى کارخانه‌ى شمالى راه پیمایى می‌کنند. مدیریت حدود ده صبح به قسمت‌هاى اعتصابى رفته تا براى کارگران توضیح دهد. راه پیمایى متوقف مى‌شود. مدیریت مى‌گوید: «همه‌ى مشکلات مربوط به شوراى انقلاب است و به ما مربوط نیست. دستور شوراى انقلاب است که این میزان بدهیم و ما مامور و معذوریم. ما نمى‌توانیم مبلغى غیر از آن مقدار که تعیین شده بدهیم،

 کارگران از مدیریت سئوال مى‌کنند: «اگر این شوراى انقلاب است که درباره‌ى امورات کارخانه و سود ویژه و مسایل کارگرى تصمیم مى‌گیرد، پس‏ دیگر شوراى کارگرى و سندیکا چه صیغه‌اى است؟ گفتن این که اگر شوراى انقلاب دستور بدهد باز هم به شما خواهیم داد، ‏ نشان مى‌دهد که کارخانه پول دارد و نمى‌دهد و موضوع قرض‏ کارخانه دروغ است.» اما مدیریت پاسخی نمی‌دهد.

 دوشنبه سیزدهم اسفند، اعتصاب ادامه مى‌یابد و کارگران در صدد راه پیمایى به سوى قسمت کارخانه‌ى شمالى هستند که ناگهان حدود ساعت نه و پنج دقیقه الى ده صبح، انبار اتاق رنگ به طور مشکوکى آتش‏ مى‌گیرد.

 ماشین‌هاى آتش‏ نشانى زوزه کشان بسوى کارخانه مى‌آیند، هلیکوپترى بالاى کارخانه به پرواز درمى‌آید، ماموران مسلح سر مى‌رسند. به رغم آنکه کارگران اعلام کردند آتش‏ سوزى کار همان‌هایى است که دزدى کرده‌اند، تا روز ۱۴ اسفند حدود شصت نفر از کارگران اعتصابى بازداشت مى‌شوند… به این ترتیب با حاکم شدن فضای رعب و وحشت این اعتصاب ناموفق خاتمه می‌یابد.

منبع : «خبر کارگر»، شماره‌ى هفتم، اسفند ۱۳۵۸

گزارشی کوتاه همراه با عکس از تظاهرات در میلان برای آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی

عکسهایی از تظاهرات ۳ فوریه ۲۰۱۸ ایتالیا برای آزادی رضا شهابی (۱)

همانطور که در روزهای پیش گزارش داده شده بود، “جبهه مبارزاتی نه به ریاضت اقتصادی” تظاهراتی را به دنبال درخواست عمومی “اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران” و “شبکه همبستگی و مبارزه اتحادیه های کارگری بین المللی” به تاریخ ۳ فوریه ۲۰۱۸ در کنار کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر میلان برگزار نمود. در این اکسیون ایستاده از فعالین اتحادیه های “Cub”، “SiCobas”، “Usi” نیز حضور داشتند.

 

ضمن قدردانی از رفقای “جبهه مبارزاتی نه به ریاضت اقتصادی” و فعالین اتحادیه های فوق لازم می دانیم بر اهمیت تلاش جهانی جنبش کارگری برای آزادی رضا شهابی و دیگر کارگران و معلمان زندانی از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی تاکید نماییم.

 

کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

 

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

 

info@workers-iran.org;

www.workers-iran.org;

www.etehadbinalmelali.com

https://www.facebook.com/IASWI

https://twitter.com/IASWIinfo

با مردم به جان آمده خشونت نکنید!

سال ها گفته شد دستمزدمان کفاف حداقل های زندگی را نمی دهد؛ اما شنیده نشد. حتی حداقل حقوق ناچیز که پنج برابر خط فقر است ماه ها معوق گردید. گسترش خصوصی سازی، شرکت های پیمانکاری، قراداد موقت و سفید امضاء، توسط دولت های مختلف و به صورت مستمر، امنیت شغلی کارگران را از بین برده است. تسهیلات بانکی برای ایجاد شغل، صرف دلالی و مال اندوزی افراد خاص شد و سیاست های غلط، بیکاری را به اوج رساند. فقر گسترش یافته و کارتن خوابی و کار کودکان و زباله گردی برای سیر شدن شکم رواج یافته است. بیمه های درمانی برای کارگران و مردم ناکارآمد است. اختلاس و دزدی اموال عمومی رواج یافته است. با گران شدن خدمات دولتی و حامل های انرژی، گرانی ها در سایر بخش ها نیز شدت گرفته است. کمر فرودستان با هدف مندی یارانه ها شکست ولی سال به سال به ازاء مبلغ ثابتی که به مردم پرداخت شد آزاد سازی قیمت ها گسترده تر شده است.
اعتراضات و اعتصابات به حق کارگران و معلمان با ضرب و شتم، اخراج، شلاق و زندان پاسخ داده شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و دیگر سندیکاها و تشکلات مستقل کارگری و تشکلات مستقل معلمان که از حق کارگران و معلمان دفاع می کنند نه تنها به رسمیت شناخته نمی شوند بلکه با آنها خشونت شده است و نمایندگان آنها دائما با حبس و دادگاه مواجه بوده اند. حتی اصول قانون اساسی در به رسمیت شناختن حق اعتراض برای مردم و برای تشکیل سندیکاهای مستقل و پیگیری حقوق کارگران همواره نقض شده است.
طعم تلخ این بی عدالتی های گسترده را همه کارگران و مردم محروم کشیده اند. پاسخ اعتراض مردم به جان آمده برخورد خشونت بار نیست.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران شرکت کشت وصنعت نیشکرهفت تپه

جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶

بازداشت فعال کارگری عزت نصری در سقز

روز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲ساعت ۵ بعد ازظهرعزت نصری یکی از فعالین کارگری شهر سقز در یکی از میادین این شهر با نام میدان مادر توسط سرنشینان لباس شخصی دو ماشین دستگیر و به اداره اطلاعات این شهر منتقل شده است که تا رسیدن این خبر اطلاعی از سرنوشت ایشان در دست نیست.
اتهامات و دلایل بازداشت این فعال کارگری هنوز روشن نیست و مسئولان و نهادهای قضائی نیز در این‌ باره توضیحی نداده‌اند

خطر مرگ رضا شهابی در صورت تداوم حبس ظالمانه!:سندیکای کارگران شرکت واحد از همه کارگران و تشکلات کارگری ایران و سراسر جهان درخواست دارد با تمام ظرفیت برای نجات جان رضا شهابی بکوشند!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بدنبال بازگشایی در سال ۱۳۸۴ دائما مورد آزار و اذیت قرار داشته و بسیاری از اعضای آن زندانی و از کار اخراج شده اند. رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکا، در خرداد ماه ۱۳۸۹ زندانی شد و به دلیل ضرب و شتم نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت و بازجویی دو عمل جراحی سنگین بر روی گردن و کمرش صورت گرفت و مدتی از حبس اش در مرخصی پزشکی بود. در شرایطی که حکم شش سال زندان رضا شهابی به پایان رسیده بود، دادستانی تهران به بهانه اینکه سه ماه از مرخصی وی تایید نشده است اعلام کرد که رضا برای سپری نمودن این دوره باید به زندان برگردد. شهابی برای پیشگیری از ضبط ملک وثیقه گذار خود پذیرفت که برای سپری نمودن این سه ماه به زندان برگردد؛ اما بعد از زندانی شدن مجدد شهابی در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۶، کل مرخصی وی را غیبت محسوب و اعلام کردند که او ۹۶۸ روز باید در زندان باشد. این در حالیست که محکومیت حبس شهابی به پایان رسیده و او نامه آزادی اش که در تاریخ ۹۴/۰۶/۲۴ صادر شده را در پرونده دیده است. مقامات امنیتی و قضایی پس از ۵۰ روز اعتصاب غذای رضا شهابی که منجر به اعتراضات گسترده در ایران و جهان شد، به خانواده شهابی تعهد دادند که به خواستهای او فوری رسیدگی نمایند، اما در هفته های اخیر شهابی را تحت فشار گذاشته اند که که متعهد گردد به هر گونه فعالیت سندیکایی و دفاع از حقوق کارگران خاتمه می دهد. شهابی اما با ایستادگی ومقاومت همچنان برمواضع خود که همان داشتن حق تشکل مستقل وسندیکایی کارگران است پافشاری دارد وهرگزتسلیم ارعاب و فشار وزندان نشده است.

در آخرین ملاقات خانواده رضا شهابی با وی در زندان به تاریخ ۲۲ آذر، نیمه چپ صورت رضا افتادگی داشته و زیر چشمش نیز فرو رفته بوده است. پزشک زندان به او گفته است که سکته مغزی خفیف داشته است اما حتی جهت آزمایش او را تا ۲۵ آذر به بیمارستان منتقل نکرده بودند. علی رغم اینکه پیش از آن پزشک متخصص تشخیص داده بود که شهابی از نظر جسمی توان تحمل کیفر ندارد و درخواست آزادی اش را در پرونده درج کرده بود، این کارگر زندانی نه تنها آزاد نگردید بلکه در زندان سکته مغزی نیز کرده است. لازم به تاکید است که رضا شهابی بطور دائم و مکرر فشار خونش بالا است و در زندان بارها خون دماغ شده است؛ او سر دردهای شدید و مداوم دارد و احساس بی حسی در پاها می کند. کلیه های وی عفونت کرده و تکرر شدید ادرار دارد.

سندیکای واحد به شدت نگران سلامتی رضا شهابی است. احتمال فراوان می رود اگر شهابی فوری آزاد و درمان نگردد در روزهای آینده حالش بدتر و جانش بطور کاملا جدی در خطر بیافتد. تداوم حبس ظالمانه و غیرقانونی رضا شهابی، که نوعی گروگان گیری محسوب می گردد، تجاوز آشکار به حقوق ابتدایی انسانی او و نقض کامل کلیه مقاوله نامه های بین المللی سازمان جهانی کار مبنی بر آزادی حق تشکل و فعالیت مستقل کارگری می باشد. لذا از همه کارگران و تشکلات کارگری ایران و سراسر جهان درخواست فوری و اضطراری داریم که با تمام ظرفیت برای نجات جان رضا شهابی و آزادی فوری و بدون قید و شرط او بکوشند. سندیکای واحد کلیه مسئولان نظام و بطور مشخص نهادهای امنیتی و قضایی را مسئول سلامتی و حفظ امنیت رضا شهابی میداند.

به امید گسترش همبستگی کارگران جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۶ آذر ۱۳۹۶ برابر با ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷

ئیبراهیم عەلیزادە: بانگەوازی شۆرشی ئۆکتۆبەر درەنگ بەکوردستان گەیشت

ئیبراهیم عەلیزادە، سکرتێری سکرتێری کۆمەڵەی سەر بەحیزبی کۆمۆنیستی ئێران لەم گفتوگۆیەی ئاوێنەدا دەڵێت “ئێمە دەتوانین کۆمەڵێک کاریگەری ئەرێنی شۆرشی ئۆکتۆبەر لەروی هوشیاری سیاسیەوە لەسەر کۆمەڵگای کوردستان دەستنیشان بکەین”.

ئا: لەیلا جەمال

ئاوێنە: نزیکی جوگرافیی ئێران لەڕوسیاو کاریگەریی شۆڕشی ئۆکتۆبەر لەسەر ئازەرییەکان، وەک دراوسێی کوردەکان، ڕۆڵی چی بوو لەسەر ڕەنگدانەوەی شۆڕشی ئۆکتۆبەر بەسەر رۆژهەڵاتی کوردستانەوە؟

ئیبراهیم عەلیزادە: خەلکی کوردی ئێران کاریگەرییەکی ئەوتۆیان، لەشۆرشی ئوکتوبەر وەرنەگرت. ئەوەی کە پێوەندی بەکاریگەری یەکێتی سۆڤیەت لەسەر کوردستانی ئێرانەوەیە، دەگەڕێتەوە بۆ ۲۳ ساڵ دواتر، واتە سەردەمی شەڕی دوهەمی جیهانی، ئەو کاتەی کە کۆماری مەهاباد لەسالی ۱۹۴۶ دامه زراو ۱۱ مانگ دەوامی هێنا. پەیوەندی خەباتی خەلکی ئازەری بەشۆرشی ئۆکتۆبەرەوە، بەپێچەوانەی کوردستان، پەیوەندیەکی لەنزیکەوەو کاریگەر بو. ئەو نزیکایەتییە هۆکاری ئابوری‌و کۆمەلایەتی هەبو. لەسالانی سەرەتای سەدەی بیستەم، پیشەسازی نەوت لەباکۆ پایتەختی ئازەربایجان، پەرەیسەند بو. بەسەدان هەزار کرێکاری ئازەری لەبەشی ئێرانەوە بۆ کارکردن رویان کردبۆە ئەو ناوچەیە. ئازەربایجان لەهەمانکاتدا ببو بەناوەندێکی گرینگی چالاکی کۆمونیستەکانی ئەو سەردەمی روسیا (کە ئەوکات ناویان سوسیال دیموکرات) بو. رێبازو بەرنامەی “سوسیال دیموکراسی” لەرێگەی کرێکارانی موهاجیرەوە کە بەردەوام لەنیوان دو بەشی ئازەربایجان لەهاتوچوندا بون، دەگۆازرایەوە بۆ ئازەربایجانی ئێران. یەکەم ریکخراوی چەپ بەناوی کۆمەڵەی “سوسیال دیموکراتەکانی ئێران” لەساڵی ۱۹۰۴و لەسەرەتای دەسپێکی شۆرشی مەشروتیەت، پێکهات‌و ئەو رێکخراوە بەشداری چالاکانەی لەو شۆرشەدا بو. ئەو رەوتە دوای سەرکەوتنی شۆرشی ئوکتوبەر، بوو بە”حیزبی کمونیستی ئێران”. بیری چەپ کاریگەرێکی گەلێک بەرچاوی لەسەر شۆرشی مەشروتەی ئێران لەسالەکانی ۱۹۰۴- ۱۹۱۱هەبو، بەڵام کوردستانی رۆژهەلات لەم شۆرشەدا دەوری نەبو. لەراستیدا ئەوکاتە خەباتێکی نەتەوایەتی بەواتای دەقیقی وشە، لەکوردستانی ئێران سەری هەلنەدابو. کوردەکان وەکو لەدرێژەی مێژوی تا ئەوکاتیان، لەمابەینی بەرداشی دو دەوڵەتی ئێران‌و عوسمانیدا، ببون بەئامڕازی حیساب لەیەک دەرکردن‌و ململانێی ئەم دو دەوڵەتە.

ئاوێنە: ئایا هەژمونی روسەکان لەجەنگی دوەمی جیهانیەوە بەسەر ئێراندا، لە سودی کێشە نەتەوەییەکانی کوردی ڕۆژهەڵات شکایەوە یاخود بەپێچەوانەوە؟

ئیبراهیم عەلیزادە: پێش شۆرشی ئۆکتوبەر، ئێران لەنێوان روسیاو بەریتانیادا، بەسەر دوو ناوچەی نفوز دابەش کرابو. بەلشەفیکەکان دەسبەجێ هێزەکانی رژیمی پێشویان لەئێران کشاندەوەو پەیماننامەی دابەش کردنی ئێرانیان لەگەڵ بەریتانیا هەڵوەشاندەوە. مەسەلەکە لەروی مێژوییەوە هیچ نارونییەکی تێدا نییە. کاتێک کە شۆرشی ئۆکتوبەر لەروسیا سەرکەوت هێزەکانی روسیا لەباکوری ئێران‌و لەکوردستانیش کشانەوە. قەیرانی سیاسی لەئێران سەریهەلدا، ئێران بەکردەوە پارچە پارچە بو. رەزاشا بەیارمەتی بەریتانیا، کەوتەخۆ بۆ سەرکوت کردنی سەرهەڵدانەکان‌و لەوانە سەرکوتی سەرهەڵدانی عەشیرەتی شکاک بەسەرۆکایەتی سمایل ئاغای سمکۆ لەکوردستان‌و شیخ خەزعەل لەخوزستان. لەبەردەم شەڕی دووهەمی جیهانیدا رەزاشا لەبەریتانیا هەڵگەرایەوەو بو بەلایەنگری ئاڵمان. “ئەرتەشی سوور” لەباکوری ئێرانەوەو “ئەرتەشی بەریتانیا” لەباشورەوە هاتنە ناو خاکی ئێرانەوەو ئەرتەشی شا بێ بەرگری تێکشکاو رەزاشا لەئێران دورخرایەوەو کوڕەکەی لەجێگەی داندرا. کوردستانی ئێران لەسەقزەوە بەرەو باکور لەژێر کونتروڵی “ئەرتەشی سوور”دابو. وەکو سیاسەتێک، ئەرتەشی سور هەر شوێنێکی لەشەڕدا داگیرکردبا، بەیارمەتی هێزە محەلیەکان، حکومەتێکی خۆجێی تێدا دادەمەزراند. هەر وەکو چۆن لەوڵاتانی خۆرهەڵاتی ئەوروپا کە لەژێردەستی سوپای ئاڵمان رزگاری کردبون هەر ئەو کارەی کرد. دوای کۆتاییهاتنی شەڕو بەپێی رێکەوتننامەی “یاڵتا”، کە لەڕاستیدا دابەش کردنی جیهان بو لەنێوان دو زلهێزی “یەکێتی سۆڤیەت”و “ویلایەتە یەکگرتۆەکانی ئامریکا”، “ئەرتەشی سوور” ئەبوایە لەباکوری ئێران پاشەکشە بکات. بەپێی بەلگەنامەکان، تەنانەت کاتێک ئەرتەشی سوور لەکشانەوە لەباکوری ئێران‌و لەنیمچە دورگەی باڵکاندا تەئخیری کرد، ئەمریکا هەرەشەی بەکارهێنانی چەکی ئەتومی کرد. کۆماری مەهاباد کە لەژێر سێبەری ئەرتەشی سووردا پێکهاتبوو، توانای موقاوەمەی بەرانبەر بەهێرشی رژیمی شا لەخۆیدا پێکنەهێنابوو. هەربۆیە بەبێ هیچ چەشنە بەرگریەک خۆی بەدەستەوەدا. هێزی چەکداری کۆمار، هێزی عەشیرەت‌و دەرەبەگەکانی کوردستان بوو، کە هەستی نەتەوایەتی بەلایانەوە واتایەکی نەبو. ژەمارەی هێزی پێشمەرگە کە لەژێر دەسەڵاتی کۆماری مەهاباد دابون، ئەوندە نەبوو بتوانێ ئاسایشی ناوخۆیی تەنانەت یەک شاریش دابین بکات، چ جای ئەوەی بەرانبەر بەسوپای شا بەرگری لەکۆمار بکات. زوڵم‌و زۆری دەربەگەکان کە هەلپەرەستانەو بەهۆی دەسەڵاتی ئەرتەشی سوورەوە خۆیان بەلایەنگری کۆمار هەڵدەخست وای کردبو جەماوەری خەلکی کوردستان، کە ئەوکات لەسەدا ۷۵یان لەگوندەکان دەژیان، بەهیچ شێوەیەک دڵیان بەکۆماری مەهاباد خۆش نەبێ تا بەرگری لێبکەن. دوای هەلوەشانەوەی کۆماری مەهاباد بوو کە بزوتنەوەی جوتیاران لەدژی دەرەبەگەکان لەناوچەکانی موکریان هەڵگیرسا ئەویش بەهۆی نەبونی سەرکردایەتێکی سیاسی، تێکشکا. هۆکاری شکستی بزوتنەوەی نەتەوایەتی کە کوردستانی ئێران لەسەردەمی دوای کۆتاییهاتنی شەڕی دوهەمی جیهانی لاوازی بابەتیی بزوتنەوەکە خۆی بوو، نەک زەربەلێدانی یەکێتی سۆڤیەت. ئێمە هەر هەڵسەنگاندنێمان بۆ ئەوکاتی یەکێتی سۆڤیەت هەبێ، مێژووی واقعی لەم روەوە خەتایەک لەسەر ئەم دەوڵەتە تۆمار ناکات. کۆماری مەهاباد بەم شیوەیەی کە دامەزرابوو، بەوهێزانەی کە پێی پشتئەستور بو، چارەنوسێکی غەیری شکست نەبو. هەر ئەوەندە دەیتوانی بونی هەبێ کە ئەرتەشی سوور لەناوچەکەدابو.

ئاوێنە: کۆمەنیستەکان تاڕادەیەک ئامڕازێک بون بەدەست یەکێتی سۆڤێتەوە، کۆمەنیستە کوردەکان، بەتایبەت خۆت‌و هاوڕێکانت کە کۆمەڵئ گەنجی زانکۆکانی تاران بون، لە سەرەتای حەفتاکاندا کاریگەر بەبیری چەپ‌و ماوی، پرۆژەتان چی بو بۆ کۆمەڵگەکە، کە ئەوکات کوردستانی ڕۆژهەڵات گیرۆدەی بارودۆخی سەختی ئابوری‌و سیاسی‌و کۆمەڵایەتی ببو؟

ئیبراهیم عەلیزادە: ئێمە ئامڕازێک نەبوین بەدەست یەکێتی سۆڤێتەوە، کۆمونیستەکانی دیکەی ئێرانیش هەمویان وانەبون. لەو سەردەمەدا کە ئێمە چالاکی سیاسیمان دەستپێکرد یەکێتی سۆڤیەتمان بەوڵاتێکی سوسیالیستی نەدەزانی. ئەو بەشە لەچەپەکانی ئێران کە لەدەوری حیزبی تودەی ئێران کۆببونەوەو هەموو چەپی ئێرانیش هەر ئەوان نەبوون، یەکێتی سۆڤیەتیان بەناوەندی کۆمۆنیسمی جیهانی دەناسی‌و بەپێی بیروبۆچونیان، لایان وابوو کە هەمو هەوڵەکان دەبێ لەپێناوی پاراستنی بەرژەوەندیەکانی ئەم ناوەندەدا بێت. ئێمە بەپێی ئەزمونی خەباتی خەڵکی کوردستان‌و بەپێی ئەزمونی ئەوکاتی هەمو گەلانی جیهان‌و بەپێی دونیابینیەکی زانستیانەی کە باوەڕمان پێیبو، دەمانزانی کە هیچ کێشەیەکی کۆمەلایەتی لەدژی نیزامی کۆن‌و لەدژی رژیمێک کە ئەو نیزامە دەپارێزێ، بەبێ پشتبەستن بەهێزی جەماوەر سەرناکەوێ‌. بەڵام هێزی جەماوەر لەدەوری دروشم‌و سیاسەتێک کۆدەبێتەوە کە کەمکردنەوەی ئازارەکانی ئەمڕۆی ئەوان‌و بەدیهێنانی ئاواتەکانی دواڕۆژیان نوینەرایەتی بکات. ئەو جەماوەرەش خەڵکی کرێکارو زەحمەتکێش بون کە ئەوکات زۆربەی هەرەزۆریان لەگوندەکان دەژیان. هەربۆیە ستراتیژی ئێمە لەسەر بنەمای ریشەکێش کردنی نیزامی دەرەبەگایەتی دامەزرابو. ئێمە لامانوابو هێزی پێویست لەدژی ستەمی نەتەوایەتیش لەپرۆسەی وەها خەباتێکدا دەیتوانی کۆبێتەوە. دواکەوتویی ئابوری‌و سیاسی‌و کۆمەڵایەتی لەرەوتی وەها شۆرشێکدا دەیتوانی چارەسەربێت. ئەمە جەوهەرو ناوەرۆکی بەرنامەو ستراتێژی ئەوکاتی ئێمە بو.

ئاوێنە: ئایا شۆڕشی ئۆکتۆبەرو سیاسەتەکانی بەرامبەر بەگەلانی دراوسێی سۆڤێت، توانی ڕۆڵێکی ئەوتۆ ببینئ لەسەرهەڵدانی هوشیاری سیاسی لای کوردەکانی ڕۆژهەڵات؟

ئیبراهیم عەلیزادە: یەکەم بڕیاری شۆرشی ئۆکتۆبەر، هەڵوەشاندنەوەی هەمو رێککەوتنەکانی رژێمی قەیسەری لەگەڵ بەریتانیاو لەدژی نەتەوەکانی بندەست‌و وڵاتانی دراوسێی روسیا بو. بانگەوازی شۆرشی ئۆکتۆبەر، مافی دیاریکردنی چارەنوس بۆ نەتەوەکانی بندەست بو کە تەنانەت پێش شۆرشی ئۆکتۆبەریش لەناو بەلشفیکەکاندا مشت‌ومڕی لەسەر کرابوو ببو بەبۆچونێکی جێکەوتوو. شۆرشی ئۆکتۆبەر سەرەتای وەخەبەرهاتنێکی بەرینی کۆمەڵایەتی لەئاستی جیهانیدا بو. لەهەر شوێنێک کە چەوساندنەوەو هەڵاواردن‌و ستەم‌و نایەکسانی هەبو، بانگەوازی ئەو شۆرشە بەهەست‌و سۆزەوە وەرگیراو لەچەندین شوێن وەڵامی وەرگرتەوە. دەیان ریفۆرمی کۆمەلایەتی لەوڵاتانی پێشکەوتوی سەرمایەداری بەشوێن خۆیدا هێنا، رەوتی رزگاری وڵاتان لەژێر چنگی ئیستعمار خێراتر بۆەوەو دەیان وڵات یەک لەدوای یەک سەربەخۆیی خۆیان بەدەستهێنا. بێگومان ئەو بانگەوازە لەناو رۆشنبیرانی کوردیشدا رەنگدانەوەی هەبو. شیعرەکانی مامۆستا قانع‌و گۆران چاو لێبکەن، نیشانەیەکی ئەو کاریگەرەیە دەبینن. بەداخەوە لەبەر گەلێک هۆکاری بابەتی کە پەیوەندی بەدواکەوتویی کۆمەڵگای کوردستان‌و لەخوارەوە بونی ئاستی پەیوەندیەکانی بەرهەمهێنان‌و لەخوارەوەبونی ئاستی هوشیاری سیاسی‌و کۆمەڵایەتیەوە بو، بانگەوازی شۆرشی ئۆکتۆبەر درەنگ بەکوردستان گەیشت‌و تەنیا لەسەروبەندی شەڕی دوهەمی جیهانیدابو کە ئێمە دەتوانین کۆمەڵێک کاریگەری ئەرێنی شۆرشی ئۆکتۆبەر لەروی هوشیاری سیاسیەوە لەسەر کۆمەڵگای کوردستان دەستنیشان بکەین.

ئاوێنە: پێگەو ڕۆڵی کورد چۆن هەڵئەسەنگێنن لەناو گروپی ۵۳و حیزبی تودەدا، بەشداری کوردەکان شتێک بوو هاوشێوەی بەشداری کوردەکانی باشورو ڕۆژئاوا لەناو شیوعیەکانی عێراق‌و سوریادا، یاخود بارودۆخۆکە لەئێران جیاواز بو؟

ئیبراهیم عەلیزادە: لەروی مێژوویەوە کوردەکان لەسەر گروپی ۵۳ نەفەر کە دوای هاتنەدەر لەزیندانی رەزاشا، حیزبی تودەیان دامەزراند، کاریگەرێکیان نەبوو. دواجار کە ئەرتەشی سوور هاتە کوردستان‌‌و “کۆمەلەی ژیانەوەی کورد” بو بەحیزبی دیموکراتی کوردستان، حیزبی تودەی ئێران چالاکیەکانی خۆی لەئازەربایجان‌و لەکوردستان پەرە پێدا. ژمارەیەکیش هەڵسوڕاوی سیاسی کورد لەهەمانکاتدا کە ئەندامی حیزبی دیموکرات بون، لایەنگریشیان لەحیزبی تودەی ئێران دەکرد. بۆ ماوەیەکیش حیزبی تودەی ئێران حیزبی دیموکراتی وەکو لقێکی خۆی چاولێدەکرد. ئەم رەوتە دوای شکستی کۆماری مەهابادو بەتایبە دوای کۆنگرەی دوهەمی حیزبی دیموکرات کە لەکوردستانی عێراق بەریەوەچوو لاواز بو. دوای روخانی رژێمی پاشایەتی لەئێران بۆ ماوەیەک دوبارە رەوتی سەر بەحیزبی تودە لەناو حیزبی دیموکراتدا سەریهەڵداوەو بو بەهۆی جیابونەوەیەکی گەورە لەو حیزبەدا. سەرجەم ئەوە راستە کە شیوعیەکانی رۆژهەلاتی ناوەڕاست بەهۆی پشتبەستنی بێ شەرت‌و مەرجیان بە بەرژەوندیەکانی یەکێتی سۆڤیەت، کەم‌و زۆر سیاسەتێکی هاوشێوەیان هەبوە.

ئاوێنە:هاوکاریتان لەگەڵ گروپەکەی مەنسوری حیکمەت لە ۱۹۸۳بۆچی‌و جیابونەوەتان لەچی؟ ئایا لەسەر هەڵسەنگەیاندنی راپەڕینی کوردستان کێشەکەتان تێکەوت؟

ئیبراهیم عەلیزادە: ئێمە لەگەڵ گروپی “یەکیتی تێکۆشەرانی کۆمونیست”، کە مەنسوری حیکمەت لەکەسایەتیە دیارەکانی بو، هەروەها کۆمەلێکی دیکە لەهێزە چەپەکانی ئێران، لەسالی ۱۹۸۳ حیزبی کۆمۆنیستی ئێرانمان پێکهێناو ئەوەش بۆ ئێمە بڕیارێکی کوتوپڕو لەناکاو نەبو. بەپێی بۆچون‌و ئەولەویەتێک بو کە هەر لەسەرەتای پێکهاتنی کۆمەڵە لەساڵی ۱۹۶۹وە لەسەری ساغ بوین. بەپێی ئەو بۆچونە، رێکخراوی کۆمەڵە تەنیا راگوزارێک بوو بۆ پێکهێنانی حیزبی کومونیستی ئێران. دواجاریش لەساڵی ۱۹۹۱ ئەوە رەوتی کۆمۆنیسمی کرێکاری بەرابەرایەتی مەنسوری حیکمەت بوو کە لەحیزبی کۆمۆنیستی ئێران جیابونەوە. ئێمە وەکو حیزبی دایک لەجێگەی خۆمان ماینەوە. یەکێک لەناکۆکیەکانی جیدی ئێمەو ئەوان لە سەر هەلسەنگاندنی جیاوازمان بۆ راپەرینی کوردستانی عێراق. بەڵام تەنیا ئەوەش نەبو. کۆتاییهاتنی شەڕی ئێران‌و عێراق‌و کاریگەری لەسەر چالاکی کۆمەڵە، مانەوە یا نەمانەوەی ناوەندەکانی کۆمەڵە لە کوردستانی عێراق‌و داهاتوی خەباتی پێشمەرگانە، لەو بابەتانە بون کە مشتومڕی زۆریان لەسەر کراو سەرئەنجام رۆیشتنی ئەوانی لەکۆمەڵەو لەحیزبی کۆمۆنیستی ئێرانی لێکەوتەوە.

ئاوێنە: سەد ساڵ تێپەڕی بەسەر ئۆکتۆبەردا، خۆری شۆڕش لەلینینەوە هەڵهات‌و لەگۆرباتشۆڤدا ئاوابو، دوای سی ساڵ زیاتر لەکاری سیاسی، خۆری ئێوە لەڕۆژهەڵاتی کوردستان کەی هەڵدێت؟

ئیبراهیم عەلیزادە: ئەوەی کە یەکێتی سۆڤیەت لەسەردەمی گورباچۆفدا بۆ هەڵوەشایەوەو ئەوەی کە ئەو شۆرشە بۆچی ئامانجە سۆسیالیستیەکانی خۆی نەپێکا، دو بابەتی جیاوازن‌و هەڵسەنگاندنی جیاوازیان بۆ دەکرێ. شۆرشی ئۆکتۆبەر ۱۰ تا ۱۲ ساڵ دوای هەلگیرسانی، بەرە بەرە لەئامانجەکانی خۆی دورکەوتەوەو بەو واتایە شکستی خوارد. چینی کرێکار لەحکومەتێک کە بەدەستی خۆی دایمەزراندبوو نامۆ ببو، بەڵام ئەوە ۶۰ ساڵ دواتر بو کە یەکیتی سۆڤیەت وەکو سیستمێکی سیاسی‌و ئابوری دیاریکراو، داڕما. هەردو حاڵەتیان لەبنەڕەتدا هۆکاری ئابوریان هەبوو. شکستی یەکەمیان بەهۆی ئەوە بو کە نەیتوانی شۆرشی سیاسی رۆژانی ئۆکتۆبەری ۱۹۱۷بگوازیەتەوە بۆ شۆرشێکی ئابوریی لەساڵانی دواتردا. نەیتوانی گوڕانکاری بنەڕەتی لەژیانی ئابوری چینی کرێکارو لەکۆنترۆلی چینی کرێکار بەسەر رەوتی بەرهەمهێناندا پێکبهێنێ. چینی کرێکار کە پێشتر لەلایەن چینی سەرمایەدارەوە دەچەوساوە، ئەوجار کاری بۆ دەوڵەتێک دەکرد کە ئەولەویەتی خۆی لەکێبڕکێ لەگەل زلهیزەکان‌و لەپێناوی دامەزراندن‌و بەردەوام مانەوەی روسیایەکی بەهێز دەستنیشان کردبو. بۆرژوازی لەسیمای دەوڵەت‌و دام‌و دەزگای حیزبیدا سەریهەڵدابۆەوەو لەهەمانکاتدا ئامڕازەکانی خەباتی چینایەتی واتە سەندیکاو رێکخراوی کرێکاری‌و ئازادی لێزەوت کرابو. شکستی دوهەمیشان هەر هۆکار ئابوری هەبو. یەکێتی سۆڤیەت توانای کێبرکێی ئابوری لەگەڵ دەوڵەتانی سەرمایەداری رۆژئاواو بەتایبەت ویلایەتە یەکگرتۆەکانی ئامریکای لێبرا. محەمەد حەسنین هیکەل رۆژنامەنووسی بەناوبانگی میسری لەسەر هۆکاری ئەو داڕمانە رونکردنەوەیەکی کۆنکرێتی لەوتوێژ لەگەڵ راکفلێر میلیاردێری ئامریکایی هەیە کە گەلێک شەفاف‌و گەلێک سەرنج راکێشە*.

بەڵام خۆری ئیمە کەی هەڵدێت؟ بەگەلێک هۆکاری، میژوویی، سیاسی، کۆمەڵایەتی‌و ئابوری کە هەمویان بابەتین، ئێمە بەداهاتوی تێکۆشانی خۆمان نەک هەر لەرۆژهەڵاتی کوردستان، بەڵکو لەهەمو ئێران گەشبینین. یەکەم، بڕواننە مێژوی سەد ساڵی رابردو لەئێران. هەر کاتێک کە ئەم وڵاتە پێیناوەتە بارودۆخی شۆرشەوە، هێزی چەپ تێیدا دەوری بەرچاوی نواندوەو تەنیا لەرێگەی خوێناویترین سەرکوتەوە شکاوەو دیسان سەری بەرزکردۆتەوە. فەرهەنگ‌و هونەرو ئەدەبیات‌و کولتورو ئەخلاقی پێشکەوتوی ئەو وڵاتە ئەساسەن لەژێر کاریگەری رەوتی چەپدابوە. ئەوە حەقیقەتێکی مێژووییە، بۆ نمونە هەر کۆمەڵە لەسالی ۱۹۷۹ وەکو هێزێکی چەپ‌و کۆمۆنیست لەبەشێکی زۆر لەکوردستان دەوری سەرەکی هەبو، چ لەبەڕێوەبردنی وڵات‌و چ لەرێکحستنی موقاوەمەتی جەماوەری‌و چەکداری.

دوهەم، رەوتی ئێمە بۆ هەمو کێشە کۆمەڵایەتی‌و سیاسیەکانی کۆمەلگای ئەمڕۆی ئێران‌و کوردستان، بەرنامەو وەڵامی کۆنکرێت‌و شەفافی هەیە، بەکردەوە کار دەکات بۆ باشترکردنی بارودۆخی ژیانی خەلک، بەوشیارکردنەوەی بەردەوام، بەرچاوروونی دەدا بەجەماوەر بۆ داهاتویان. ئێمە چاوەڕوانی شۆرش دانەنیشتوین، هەوڵئەدەین لەهەر ئان‌و ساتێکدا بۆ جەماوەری خەڵکی ولاتەکەمان بەکەڵک بین، بەمجۆرەیە کە بۆ کاتی شۆرشیش ئامادە دەبین.

سیهەم، کوردستان‌و ئێران بەگشتی، وڵاتێکی لەروی ئابوریەوە دواکەوتو نییە. پەیوەندیەکانی بەرهەهێنان گەشەی کردوە، ئەو وڵاتە خاوەنی دەیان ملیون کرێکارە کە بەردەوام سەروەت‌و نیعمەت دەخولقێنن، خاوەنی لەبارترین کەش‌و هەوایە بۆ ئەوەی هەمو بەرهەمێکی کشت‌وکالی بەقەدەر زیاتر لەپێویستی جەماوەرەکەی دابینبکات. لەسەر دەریایەک لەسەروەتی ژێرزەوی رۆنیشتوە. ئێوە بەراوردی ئێستای ئێران بکەن لەگەڵ سەردەمی شۆرشی ئۆکتوبەر لە ۱۹۱۷ لەروسیا. ئەوکات مەسەلە ئەوە بو چۆن دەتوانن کارەبا بۆ گەشەپێدانی تیکنولۆژی‌و خزمەتگوزاری بەکاربهێنن، ئێستا مەسەلە ئەوەیە کە چۆن بەئوتوماسیون‌و بەکارهێنانی پیشەسازی پێشکەوتو، کاتی کار کردن کەم کەنەوە‌و ناتەبایی نێوان کاری فکری‌و کاری دەستی لەناوبەرن. سەردەمی تەقینەوەی زانیاری‌و دەستراگەیشتنی هەمو کەس بەگرینگترین زانیاریەکانە. کێشە ئەوەیە کە ئەو زەرفیەت و ئیمکاناتە بەلێشاوە لەژێردەسەڵاتی سیستمێکی بەرهەمهێناندایە کە نەک لەپێناوی دابینکردنی ژیانی ئاسودە بۆ جەماوەری خەلکی ئەو وڵاتە، بەلکو لەپێناوی کۆکردنەوەی قازانج بەکاردێت‌و دەوڵەتێک دەیپارێزیت کە زیاتر لەنیوەی داهاتی ئەو وڵاتە دەکات بەقوڕگی ئەژدیهای شەرو شەرخۆازیەوەو بۆ سەرکوتکردنی ناڕەزایەتی ناوخۆ بەکاریدەهێنێت. کە ئەو دەوڵەتە نەما، دەرفەت بۆ دەرس وەرگرتن لەئەزمونی شکستی شۆرشی ئوکتوبەر دەخولقێ، ئەوجار لەبارودۆخێکی ئابوری گەلێک پێشکەوتوترو لەبارتردا. چوارەم، ئاستی تێگەیشتن‌و فەرهەنگ‌و زانستی جەماوەر چۆتە سەرێ، ئیوە چاو لەوە مەکەن کە ملیونێک یا دوو ملیون سینگی خۆیان بۆ حەسەن‌و حوسین دەکوتن‌و رودەکەنە کەربەلاو نەجەف، کۆمەڵگای ئێران ۸۰ ملیون دانیشتوانی هەیە. پێوانەی دیکە بۆ هەڵسەنگاندنی ئەو جەماوەرە پێویستە بەکاربێنن، تا بزانن ئەو گەشبینیەی ئێمە لەراستیدا واقیعبینیە. سەڕەرای هەموی ئەمانە کۆمەڵگای کوردستان کۆمەڵگایەکی زیندووی سیاسیە. چاو لەو حەرەکە جەماوەریانە بکەن لەماوەی یەک دو ساڵی رابردودا رویانداوە، تا ئاستی ئەو وشیاریە جەماوەریەتان بۆ دەربکەوێ‌. بەردەوام لەسەرپێ‌و ئامادەن بۆ ئەوەی بەهانای یەکترەوە بچن، بۆ ئەوەی پشتیوانی لەهاوچارەنوسانیان لەودیوی سنورەکانەوە بکەن.

• محەمەد حەسەنین هەیکەل، نوسیویەتی:

لەدەیەی حەفتای زاینیدا لەگەڵ نووسینگەی ڕاکفلێر سەرمایەداری گەورەی ئەمریکا پێوەندیم گرت و داوای وتووێژێکم لێکرد، منیان ناسیەوەو ڕاکفلێر هاتە پشت خەت‌و وتی “ڕەنگە منت لەگەڵ براکەم کە جێگری سەرۆک کۆماری ویلایەتە یەکگرتوەکانی ئەمریکایە لێتێکچوبێت، دەنا خۆ من سیمایەکی سیاسی نیم تا سەرنجی تۆم ڕاکێشابێت. وتم نابەڕاستی دەمەوێ لەگەڵ ئێوەدا وتووێژ بکەم”.

کاتی دیاریکراو لەقاهیرەوە بەرەو نیویورک کەوتمەڕێ. لەسەرەتادا لەمنی پرسی بۆچی دەتەوێ لەگەڵ مندا وتووێژ بکەی، وتم ئێوە بەمدواییانە لەجێگایەک وتوتانە کە “ئەگەر یەکێتی سۆڤیەت درێژە بەکێبرکێی سەربازی بدات بەچۆکدا دێت.” بەهۆی ئەوەی ئێوە میلیاردێرێکن‌و سیمایەکی سیاسی نین‌و لەرووی حیساب‌و کێتابەوە قسە دەکەن، هاتوم تا باسی ئەوەم بۆ بکەی کە قەرارە چی بۆ یەکێتی سۆڤیەت رووبدات؟”.

ڕاکفلێر چووە بەردەم تابلۆیەک کە لەنوسینگەکەیدا بو، وتی “من هەواڵێکی مەحرەمانەم لە بارەی چارەنووسی شەڕی ساردوە نییە و ئەگەر هەشمبوایە دەرم نەئەبڕی”.

لێکدانەوەی من گەلێک ساکارە:

ئێوە داستانی سەهمی تۆپ‌و سەهمی گۆی زەویتان بیستوە؟

(لەو ساڵەدا براوەی نۆبێلی ئابووری، سەهمی تەسلیحاتی نیزامی بەسەهمی تۆپ‌و سەهمی خۆشگوزەرانی ئابوری بەسەهمی گۆی زەوی شوبهاندبو).

وتم: بەڵێ.

ڕاکەفلێر لەدرێژەدا وتی: دەزانی کە سەهمی تۆپ لەویلایەتە یەکگرتوەکاندا یەک‌و نیو لەسەدو لەیەکێتی سۆڤیەتدا ١٢ لەسەدە.

ئەگەر شەڕی ساردو کێبڕکێی تەسلیحاتی درێژەی هەبێت دەبێ ئەمریکا سەهمی تۆپەکەی دو بەرابەر بکات یەکێتی سۆڤیەتیش پێویستی بەم رێژەیە هەیە تا بەجێنەمێنێ‌و سەهمی تۆپ لەئەمریکادا ٣ لەسەدو لەیەکێتی سۆڤیەت ٢۴ لەسەد دەبێت کە بەکردوە بوجەی پیشەسازی یەکێتی سۆڤیەت هەڵئەلوشێت بەڵام لەئەمریکا ئاڵوگۆڕێکی ئەوتۆ رونادات.

ئێستا ئەگەر کێبرکیەکە زیاتر بێت‌و دیسانیش ئەمریکا بوجەی سەربازی خۆی بۆ دو هێندە زیاد بکات سەهمی تۆپ لەئەمریکا دەبێتە ۶ لەسەدو لەیەکێتی سۆڤیەت دەگاتە ۴٨ لەسەد کە بەکردەوە دەوڵەتی مۆسکۆ بۆ بەڕێوەبردنی کاروباری وڵات توشی ئیفلیجی دەبێت. و ئەگەر دیسانیش ئەمریکا بوجەی نیزامیەکەی دوو بەرابەر بکات سەهمی تۆپ لە ئەمریکا دەگاتە ١٢ لەسەد واتە رێژەی ئەمرۆی یەکێتی سۆڤیەت ، بەڵام ئابووری یەکێتی سۆڤیەت لێک هەڵدەوەشێت. کەوایە لەم کێبرَکیەدا براوە ئێمەین. تەنیا ١۵ ساڵی پێچوو تا ئەم پێش بینیەی ڕاکفلێر وەراست گەرا.

کمپین دفاع از رضا شهابی:اطلاعیه فوری: تصریح و تدقیق درباره تاریخ آزادی رضا شهابی؛ تاریخ واقعی آزادی او را ما رقم میزنیم! 

کارگران! تشکل های کارگری! دوستان !
از ساعاتی پیش پیام هایی به کمپین دفاع از رضا شهابی واصل شده که از ما پرسیده اند که آیا کدام یک از تاریخ هایی که درباره آزادی رضا شهابی در طی زمان های مختلف اعلام شده، صحت دارد؟ بدین وسیله ما رسما اعلام میکنیم که تاریخ های مختلف اعلام شده هیچ کدام تاریخی تضمینی برای آزادی وی نیست و تاریخ ِ واقعی آزادی رضا شهابی، از اتحاد و اعتراض ما رقم خواهد خورد.
لازم به تصریح است که در پرونده ی قضایی رضا شهابی سه تاریخ مختلف درج شده که یکی مربوط به ماه آینده و دو تاریخ دیگر مدت های دیگری را دربردارد. مقامات قضایی اما خود نیز اذعان کرده اند که تاریخ حکم رضا شهابی هم اکنون نیز پایان یافته است و علت اینکه رضا شهابی را آزاد نکرده اند این است که رضا شهابی قبول نکرده است که در صورت آزادی دست از فعالیت بردارد و بدین ترتیب تاریخ آزادیش تا همین امروز نیز چند ماه است که به تاخیر افتاده است.
واقعیت این است که تاریخ واقعی آزادی رضا شهابی هیچ عدد پرینت شده ای بر روی کاغذ نیست زیرا اگر این اعداد موجود در پرونده “درست” می بودند رضا شهابی باید دو ماه پیش آزاد میشد ! یا اگر این اعداد “درست” باشند سه نوع مختلف از این اعداد در پرونده ی وی درج شده است؛ پس کدام یک واقعی است؟! دستگاه قضایی به رضا گفته بود که فقط برای مدت کوتاه و برای اتمام دوره ی حبسش به زندان میرود و وقتی رضا را به زندان افکندند و از دربند بودن او مطمئن شدند بلافاصله اعداد و تاریخ های دیگری را رو کرده اند. دفعه ی پیش هم که نزدیک به فرارسیدن تاریخ آزادی شهابی بود در زندان اوین پرونده ای جدید برایش ترتیب دادند و او را به یک سال حبس دیگر- علاوه بر شش سال حبس اولیه- محکوم کردند. اطمینان به اعداد و ارقامی که در کاغذ های قضایی نوشته میشود جایز نیست و کمکی به آزادی رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری نمیکند. تاریخ واقعی آزادی رضا شهابی تنها و تنها بستگی به این دارد که چه حجمی از اعتراض متحدانه در مقابل محبوس بودن او صورت بگیرد. محمود صالحی خوشبختانه امروز آزاد شد در حالی که در پرونده ی وی تاریخ دیگری درج شده است؛ تنها اعتراضات متحدانه و همبستگی کارگری، این عدد صوری در پرونده اش را بی معنا کرده و او را آزاد کرده است؛ محمود بهشتی در حین حبس به احکام دیگری محکوم شده است؛ تاریخ های ذکر شده در پرونده اش همگی میتوانند با دفاع متحدانه ی ما بی معنی شده و وی نیز آزاد شود و …تاریخ تضمینی آزادی رضا شهابی نیز تنها همان تاریخ است که از اعتراضات همگی ما حاصل میشود. هیچ کدام از سه موردی که به عنوان تاریخ در پرونده ی رضا شهابی موجود است مورد قبول رضا شهابی، وکلایش، خانوده اش و مورد قبول ما نیست و حتا مطابق قانون موجود در دستگاه قضایی هم این سه رقم مختلف به اصطلاح ” غیر قانونی” هستند و همین حالا هم رضا شهابی مدت نزدیک به دو ماه است که اضافه در زندان نگه داشته شده است.
شرایط جسمی رضا شهابی بسیار وخیم است و حتا پزشک قانونی در مورد وی هشدار داده است. او از ناحیه کمر، گردن، سر، کلیه و … رنج میبرد و هرزچندگاهی مقامات قضایی او را به صورت نمایشی به بیمارستان برده و باز به زندان برمیگردانند.
دوستان عزیز! رضا شهابی علاوه بر موضع کارگری، مستقل، محکم و اصولی خود و علاوه بر همیاری خانواده اش تنها و تنها با حمایت همکاران، کارگران، تشکل های کارگری و افراد آگاه و جریانات مترقی و با اعمال فشارهای داخلی و بین المللی از حبس رهایی خواهد یافت؛ هر کدام از سه رقم و عددی که به عنوان تاریخ در پرونده ی او موجود است باید مورد اعتراض همه ی ما قرار بگیرد و ما همگی یکصدا و متحدانه ضمن اعتراض به ادامه ی حبس وی با وجود اتمام حکمش، و ضمن اعتراض به وضعیتی که از نظر پزشکی و سلامت برای او به وجود آورده اند خواهان این هستیم که رضا شهابی را بی قید و شرط و فورا آزاد کنند.
کمپین دفاع از رضا شهابی

بیانیه ۱۰۵- رضا شهابی بر اساس آخرین صورت وضعیت زندان، روز ۱۸ دیماه ۱۳۹۶ آزاد خواهد شد.

طبق گفته رضا شهابی و بر اساس آخرین صورت وضعیتی که وی از زندان دریافت کرده است، تاریخ آزادی این کارگر زندانی ۱۸ دیماه ۱۳۹۶ اعلام شده است. رضا شهابی به دلیل دو عمل جراحی سنگین گردن و کمر در دوران زندان و طبق نظر صریح پزشکی قانونی، دوران مرخصی پزشکی خود را میگذراند اما به دلیل اعمال فشار دادستانی بر وثیقه گذار و تهدید به ضبط سند وی، رضا مجبور شد در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ به زندان رجایی شهر بازگردد. در ابتدا مسئولان زندان به وی اعلام کردند که در پرونده نامه ای است که در آن، تاریخ آزادی شما ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ اعلام شده است و بنابراین شما بروید و فردا برای انجام کارهای اداری لازم جهت آزادی قطعی مراجعه کنید. اما در روز ۱۸ مرداد ۹۶ پس از مراجعه رضا شهابی به زندان، به وی اعلام شد که تمام مرخصی های پزشکی شما غیبت محسوب شده و بایستی ۹۶۸ روز در زندان بمانید! پس از آن رضا شهابی در اعتراض به این اقدام مسئولان امنیتی و قضایی اقدام به اعتصاب غذا کرد که این اعتصاب غذا پس از ۵۰ روز بنا بر درخواست خانواده، سندیکای کارگران شرکت واحد، تشکل‌های کارگری و افراد مختلف و همچنین قول مؤکد مسئولان امنیتی و قضایی مبنی بر برآوردن خواسته‌ های اساسی رضا شهابی، به پایان رسید. اما پس از پایان یافتن اعتصاب، تا مدتها رضا شهابی را که از عارضه ‌های گوناگون قدیمی و عوارض وخیم ناشی از اعتصاب رنج میبرد حتی به بیمارستان هم منتقل نکردند و این مهم تنها بعد از پیگیری های مستمر خانواده و با مشقات فراوان عملی شد و هنوز نیز مراحل درمانی رضا شهابی ادامه دارد و باید در اسرع وقت در بیمارستان بستری شود و تحت مراقبت پزشکی دائم قرار بگیرد.

اکنون نیز با وجود اینکه محکومیت رضا شهابی به پایان رسیده، بیش از سه ماه است که همچنان محبوس است و قصد دارند او را بدون هیچ دلیلی تا ۱۸ دیماه ۱۳۹۶ همچنان زندان نگاه دارند!

کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن اعتراض شدید به این اقدام مسئولان امنیتی و قضایی، که حتی با قوانین ناعادلانه خودشان نیز مغایر است، خواهان آزادی فوری رضا شهابی و انتقال وی به بیمارستان جهت تکمیل روند درمان است.

k.d.shahabi@gmail.com

@shahabidefah

https://t.me/komitedefashahabi