متن سخنرانیِ، رفیق ابراهیم علیزاده، دبیر اول کومه له، سازمان کردستانی حزب کمونیست ایران در مراسم روز کومه له در آلمان

حضار محترم ، مهمانان گرامی !

با عرض سلام و تشکر از حضورتان در مراسم روز کومه له در شهر فرانکفورت، بدینوسیله از آنجا که سخنرانی به زبان کردی است، خلاصه و نکات اصلی سخنرانی امروز به زبان فارسی در اختیارتان قرار می گیرد. این سخنرانی عمدتا در چهارچوب زیر صورت می گیرد. این متن بوسیله رفیق سخنران تهیه و در اختیار برگزارکنندگان مراسم گذاشته شده است.

• ادای احترام به یاد جانباختگان صفوف کومه له و قدردانی از استقامت خانواده های این عزیزان. ادای احترام به جانباختگان مقاومت دلیرانه در عفرین، قدردانی از عزیزانی که در صفوف پیشمرگ کومه له جانبازی کرده و بخشی از توان جسمی خود را در این راه از دست داده اند. قدردانی از زندانیان سیاسی کومه له که در زندان های رژیم اسلامی شکنجه شده اند. قدردانی از مردم مبارز کردستان که در حمایت از کومه له از هیچ فداکاری دریغ نکرده اند.
سخنرانی در سه بخش ارائه می شود:
بخش اول به بررسی اوضاع سیاسی ایران اختصاص دارد.
• امواج خیزش مردم در دیماه امسال نقطه عطفی در تاریخ حیات جمهوری اسلامی بود. این حرکت که محروم ترین اقشار جامعه نیروی محرکه آن بودند، مرزهای هر نوع خوشباوری به آزادی و بهبود شرایط زندگی مردم تحت حاکمیت جمهوری اسلامی را پشت سر گذاشت، نسل جدیدی از رهبران محلی را رو آورد، روحیه و جسارت عمومی را در برابر رژیم ارتقاء داد، در مجموع توازن قوا را به نفع جبهه مردم محروم بهبود بخشید.

• اگر چه رژیم با زور و سرکوب خونین، خیزش را کنترل کرد، اما هر گز نمی تواند تاثیرات پایداری را که این تحول از خود به جای گذاشته است، از صحنه جامعه ایران بزداید. همه نشانه ها حاکی از آن است که اگر چه خیزش فروکش کرده است، اما مردم مرعوب نشده اند و به مثابه آتش زیر خاکستر هر آن امکان شعله ور شدن آن می رود. این تحولات نشان داد که جامعه ایران از ظرفیتهای امید بخشی برای تغییرات رادیکال در آینده برخوردار است.
اما خیزش دیماه بعد از قریب به دو هفته فروکش کرد دلایل آن:
• سرکوب شدید و گسترده، فقدان سازمان و رهبری سراسری، عدم حضور متشکل طبقه کارگر، شگردهای فریبکارانه رژیم، جنگ روانی و دخالت های تبلیغاتی خارجی. سرکوب را ازطریق انعطاف و تنوع در تاکتیکهای مبارزاتی می توان دور زد و اتحاد مردم را در طولانی مدت حفظ کند. رهبری یعنی وجود تعداد قابل ملاحظه ای از چهره های آگاه، کاردان سرشناس و مورد اعتماد، متشکل در حزب و احزاب رادیکال و پیشرو.

• سازمان یعنی هم سازمان منسجم حزبی، هم سازمانهای مدنی و بویژه تشکلهای سراسری کارگری. شبکه های اجتماعی که در خیزشهای اخیر نقش مهمی در هماهنگ کردن اعتراضات ایفا کردند، به خودی خود نه تنها نمی توانند جای این کمبود را پر کنند، بلکه بر فقدان آن سرپوش می گذارند. اما وجود تشکیلات و رهبری و سازمان، الزاما پیش شرط شروع خیزشها نیست. چه بسا خود خیزشها، توازن قوا را عوض می کنند و راه را برای رفع این کمبود هموار می سازند.
• در مورد دخالت های خارجی و شگردهای فریبکارانه دشمن باید از قبل و همین امروز آگاهی و اطلاعات لازم به مردم داده شود. به عنوان مثال شعارهائی که به هیچ وجه عمده نبودند، در تبلیغات رسانه های غربی عمده نشان داده می شدند. خود جمهوری اسلامی هم آنها را عمده می کرد. یا سوق دادن تظاهرات مردم به سوی خشونت که غالبا بوسیله پروکاتورهای رژیم صورت می گیرد.
• دولتهای امپریالیستی به هیچ وجه خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی نیستند و تنها می خواهند زیاده رویهای رژیم را کنترل کنند. آنها نقد امروز خود را که از قبل حاکمیت جمهوری اسلامی به دست می آورند به نسیه فردا که نمیدانند چه خواهد شد و رادیکالیسم این جنبش آنها را نگران می کند، نخواهند داد. با شناختن روانشناسی مردم در ایران، اعلام پشتیبانی خود را به ابزاری برای مهار کردن رادیکالیسم جنبش تبدیل می کنند.
• در مورد کردستان ایران مقدمتا یادآوری می شود که طی یک سال گذشته اتفاقات سیاسی مهمی در کردستان ایران رویداده است که نشان از زنده بودن جنبش انقلابی مردم کردستان دارد. به عنوان نمونه، به مراسم های پر شور و شوق نوروزی که در واقع دهن کجی به رژیم اسلامی بودند، تظاهرات توده ای در شهرهای مختلف در حمایت از کولبران، پشتیبانی توده ای از رفراندوم در کردستان عراق، تبدیل پشتیبانی از زلزله زدگان استان کرمانشاه، به تظاهرات همبستگی، اشاره می شود .
• خیزش اخیر جامعه کردستان را نیز در بر گرفت. بر خلاف خیزش ۱۳۸۸ که رهبری آن در دست اصلاح طلبان حکومتی بود و ان هنگام مردم خود را با آن بیگانه می دیدند، اینبار مردم کردستان این حرکت سراسری را نه تنها با خواسته ها و مطالبات خود بیگانه ندیدند، بلکه همسو و به بخش قدرتمندی از آن تبدیل شدند.

بخش دوم به توضیح سیاست دفاع از مقاومت روژاوا و دستآوردهای این جنبش اختصاص دارد .
• در مورد تجاوز دولت ترکیه به عفرین، این تجاوز جنایتکارانه را محکوم، و مقاومت دلیرانه زنان و مردان مسلح و نیز توده های حق طلب را تحسین می کند. در ادامه پایه های عینی سیاست ما در دفاع از جنبش روژاوا توضیح داده می شود: خود مدیریتی و اداره امور مردم به دست مردم متشکل در کانتونها، قانونی کردن برابری زن و مرد و فراهم کردن زمینه برای مشارکت گسترده زنان در أمور اجتماعی و در جنگ و دفاع، تامین همزیستی مسالمت آمیز و دموکراتیک ملیتها و مذاهب مختلف بر اساس هویت انسانی، تبدیل شدن روژاوا به پناهگاهی امن برای هزاران سوری آواره. در این سخنرانی همچنین بر ضرورت گسترش پشتیبانی از مردم عفرین در مقابل تجاوز دولت ترکیه تاکید می شود.
• تحول جدید ورود نیروهای دولت بشار اسد بعد از ۳۵ روز مقاومت دلیرانه در برابر تهاجم دولت ترکیه به منطقه عفرین که احتمالا به دلیل جلوگیری از تلفات بیشتر در نتیجه بمبارانهای ترکیه و ویران شدن عفرین صورت گرفته است، اقدامی است که در چهارچوب مناسبات چندین ساله جنبش روژآوا با دولت مرکزی صورت گرفته است و در هر حال این وضعیت جدید تغییری در سیاست ما مبنی به دفاع و پشتیبانی از این جنبش نمی دهد.
آخرین بخش سخنرانی به مسئله همکاری احزاب و جریانات و نیروهای سیاسی در کردستان اختصاص دارد. در این زمینه بر نکات زیر تاکید می شود:
• اول، همکاری و هماهنگی نیروهای سیاسی فعال در کردستان که بویژه دارای نیروی مسلح هم هستند، در امر مبارزه مشترک با جمهوری اسلامی، ضروری و امکان پذیر است. کومه له تلاش کرده است هم ضرورت آنرا توضیح دهد، هم موانع آنرا در جزئیات بیان کند، هم راه رفع این موانع نشان دهد و هم در عمل و در موارد معینی مبادرت به این همکاریها می کند. تدقیق ضرورتها و موانع مندرج در مصوبات کنگره های کومه له نشانه حدی بودن و در عین حال واقع بین بودن کومه له در این زمینه است. این تلاشها ادامه خواهند داشت و تشکیل مرکز همکاری چند گروه که اخیر اعلام شده است، از نظر ما نه تنها مانعی برای همکاریهای معین ایجاد نخواهد کرد، بلکه میتواند انجام آنرا برای ما تسهیل هم بنماید. ما میتوانیم همکاریهای فنی و تکنیکی داشته باشیم، چنانچه کانال تلویزیونی ما با حزب دموکرات کردستان مشترک است. می توانیم همکاریهای امنیتی دسته جمعی داشته باشیم. می توانیم در خارج کشور مرکزهماهنگی بوجود بیاوریم که امر جلب پشتیبانی مادی و معنوی نهادهای مدافع حقوق بشر و کارگری و مترقی را برای جنش مردم کردستان جلب کند، می توانیم در قبال رویداهای سیاسی مهم موضع مشترک بگیریم و بیانیه مشترک صادر کنیم. ما پیوندهای دوجانبه و چند جانبه تا کنونی خود را ادامه خواهیم داد و در این راستا آنرا تقویت خواهیم کرد.
• دوم، سطح همکاریها به دلیل تفاوت های جدی در سیاستهای استراتژیک این همکاریها بطور واقعی نمی تواند تا حد تشکیل یک جبهه ارتقاء یابد. در این زمینه نه تفاوت در برنامه های مختلف برای رفع ستم ملی و نه تفاوتهای ایدئولوژیک و نه اینکه گویا نمیتوان چند نقطه دموکراتیک مشترک در برنامه های این نیروها پیدا کرد، بلکه این تفاوتها را در مسائل عملی و واقعی که جنبه کلان و استراتژیک دارند، به عنوان مثال نظیر : جایگاه، زمان و مکان مبارزه مسلحانه، متحدین سراسری ، اتکاء به قدرتهای خارجی جهانی و محلی، امر مذاکره با دشمن، و غیره نشان می دهد.
• سوم، نگاه عینی به جامعه کردستان نشان می دهد که نیروهای نسبتا گسترده دیگری هستند که لازم است کومه له برای جمع کردن آنها به دور همدیگر ابتکار عمل را به دست بگیرد. از این نظر فراخوان ما به هزاران مبارز چپ و کمونیستی که طی سالهای گذشته در مکتب کومه له پرورش یافته اند و اکنون در داخل کردستان زندگی شرافتمندانه ای دارند و به گذشته خود افتخار می کنند، اما پیوندهای تشکیلاتی خود را به دلایل گوناگون با کومله قطع کرده اند، به جمع کثیری از کادرهای چپ و کمونیست که در خارج کشور در همین وضعیت قرار دارند، به گروههای چپ و سوسیالیستی که خود را در قبال جنبش رفع ستم ملی مردم در کردستان مسئول میدانند و عملا در این عرصه فعال هستند، این است به صورت جمعی یا فردی، در امر تشکیل جبهه ای از نیروهای چپ فعال در کردستان، مشارکت کنند. کار برای به ثمر رساندن این فراخوان بایستی از اولویتهای رهبری کومه له در دوره بیش رو باشد.
• در خاتمه سخنرانی بر این نکته تاکید خواهد شد که پیشبرد استراژی کومه له در کردستان به تشکیلاتی منسجم و بشاش نیاز دارد، تا با تکیه افق سیاسی روشنی که کو مله و حزب کمونیست ایران این استراتژی عملی شود. خدمت کردن به تحکیم اتحاد درونی، معیاری عینی برای سنجش درجه وفاداری واقعی به آرمانهای کومه له است.

برگزار کنندگان مراسم روز کومه له به شما عزیزان خسته نباشید می گویند و بار دیگر از حضور شما تشکر می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *