اخبار کارگری،:تهیه و تنظیم: بابک سراج

 

اجتماع کارگران گروه ملی صنعتی فولاد

۴۰۰۰ کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز دو هفته است در اعتراض به عدم دریافت حقوقهای معوقه، دست به اعتصاب زده اند. کارکران فولاد ۵ ماه حقوق معوقه دارند و پایان اعتراض و اعتصابشان را به دریافت و نقد کردن حقوقهای معوقه شان منوط کرده اند. همینطور مزایای شغلی و سنوان این کارگران چند سال پرداخت نشده است که مبلغی معادل ۵ الی ۶ میلیون تومان برای هر کارگر میشود. کارفرمای شرکت همینطور علیرغم کسر بیمه از حقوق کارگران، آنرا به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است که همین مشکلات زیادی برای کارگران و خانواده هایشان فراهم کرده است. بعد از دو هفته هنوز به اعتراض و اعتصاب کارگران پاسخی داده نشده و اعتراض کارگران ادامه دارد. بنا به اظهارات کارگران معترض، گروه ملی فولاد اهواز یکی از شرکتهای احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا در اهواز است که پس از ماجرای اختلاس ٣۰۰۰ میلیاردی و مصادره شرکت‌های متهم اصلی پرونده هم ‌اکنون مدیریت این کارخانه با نظارت قوه قضائیه انجام می‌شود.

ادامه اعتراضات کارگران شرکت صدرای بوشهر

حدود ۲۰۰۰ کارگر شرکت صدرا (شرکت صنعتی دریایی ایران صدرا) در بوشهر از آبان ماه معوقات مزدی خود را دریافت نکرده اند. این کارگران روز دوم بهمن دست به اعتصابی چند ساعته زدند و جلوی درب ورودی شرکت اجتماع کردند. اما از مسئولین پاسخی دریافت نکردند. کارگرانی که در این اعتصاب فعال بودند تهدید به اخراج شدند و البته وعده نهار کارگران نیز از آنان دریغ شد. قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران از عمده سهام داران این شرکت صنعتی محسوب می شود.

 

اعتصاب کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی

صبح روز چهارشنبه چهارم اسفند ماه بیش از ۳۰۰ کارگر کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل در اعتراض به اخراج ۴۰ نفراز همکارانشان اعتصاب کرده و با تجمع مقابل درب ورودی کارخانه خواهان بازگشت به کار همکاران خود شدند. مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی قصد دارند تا کارگران کارخانه را طی چند مرحله اخراج کنند. در مرحله نخست، چهل کارگر این کارخانه با سوابقی تا ۱۵ سال از کار اخراج شده اند. به گفته یکی از کارگران اعتصابی، کارگران نگران‌اند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و سایر کارگران قراردادی طی هفته‌های آینده از کار اخراج گردند. کارخانه آلومینیوم المهدی هرمز آل، بیش از ۲۴۰۰ کارگر دارد که فاقد امنیت شغلی اند. سرمایه دار مالک کارخانه از پرداخت مطالبات کارگران کارخانه خورداری می کند.

اعتراض کارگران کارخانه پتروشیمی تکس آریا

 روز چهارشنبه چهارم اسفند ماه، ۴۵ کارگر شرکت پتروشیمی تکس آریا برای دومین بار علیه تصمیم  کارفرما برای اخراج آنها، دست به تجمع اعتراضی زدند. همان زمان با پادرمیانی اداره کار منطقه این دستور ملغی و کارگران برسر کار خود بازگشتند. با این حال کارفرما بار دیگر دستور اخراج ۴۵ کارگر یاد شده تا روز پنج شنبه پنجم اسفند ماه سال جاری را صادر کرده است. بنابراین تجمع اعتراضی کارگران در اعتراض به دستور اخراج هایی است که از سوی سرمایه دار مالک کارخانه صادر شده است.

اجتماع کارگران کارخانه پارسیلون خرم اباد مقابل استانداری

روزسه شنبه سوم اسفند، کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد بدنبال توخالی درآمدن وعده مسئولان مبنی بر پرداخت بخشی از مطالباتشان بار دیگر مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. کارگران معترض اعلام کردند که حدود ۱۵ ماه است هیچگونه حقوق، اضافه کار و پاداشی دریافت نکرده‌اند و سه ماه است که حق بیمه آنها پرداخت نشده است. کارگران معترض اعلام کردند تا تحقق مطالباتشان  و طی روزهای آینده نیز به تجمع خود ادامه می‌دهند.

تداوم اعتصاب کارگران شرکت مراغ  

روز دوشنبه دوم اسفند ماه سال جاری، برای دومین روز متوالی، کارگران جاده رامیان به شاهرود (شرکت مراغ) به اعتصاب خود ادامه داده و با تجمع مقابل ساختمان شرکت خواهان پرداخت مطالبات ۱۰ ماهه خود شدند. به گفته کارگران اعتصابی که از فروردین ماه سال گذشته بابت معوقات حقوق و سنوات خود از این شرکت طلبکارهستند، پیمانکار شرکت هر بار با وعده هایی که عملی نمی شود کارگران را نزدیک به یک سال بدون هیچ حقوق و مزایایی مشغول ساخته و این بار هم وعده پرداخت حقوق ها را تا پایان ماه اسفند را داده است.

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان خاکستری نی ریز

روز یکشنبه اول اسفند، کارگران کارخانه سیمان خاکستری نی ریز دراعتراض به عدم پرداخت پنج ماه دستمزد های خود، اعتصاب کردند. کارگران اعتصابی با بیان این که پنج ماه حقوق طلبکار هستند اعلام کردند تا سه ماه از حقوق خود را دریافت نکنند بر سرکار نخواهند آمد.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندر عباس

روز دوشنبه دوم اسفند ۵۰۰ کارگر پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در اعتراض به چهارماه معوقات مزدی خود در محوطه پالایشگاه تجمع کردند. کارگران که دستمزد هایشان از آبان ماه سال جاری پرداخت نگردیده است، با سردادن شعار «وعده وعید نمیخوایم، دستمزد و عیدی میخوایم» خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. یکی از کارگران حاضر در تجمع اعتراضی گفت در ساعات پایانی تجمع، مسئولان کارخانه با حاضر شدن در جمع کارگران به دادن وعده و وعید دادن پرداختند. کارگران گفته اند حرفشان این است که کارفرما بهتر است دقیق مشخص کند چه زمان قرار است دستمزد کارگران را پرداخت کند و چه مقدار از معوقات را می‌خواهد بپردازد.

کارگر واحد کک سازی ذوب آهن اصفهان در حین کار جان باخت

سه شنبه سوم اسفند ماه یک کارگر بخش کک سازی کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، حامد محمدی، ۳۵ ساله بر اثر سقوط از ارتفاع و برخورد با تجهیزات کک سازی در دم جان سپرد.

تجمع اعتراضی آموزگاران بازنشسته مقابل مجلس

صبح روز سه شنبه سوم اسفند چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی سراسر کشور مقابل مجلس اسلامی رژیم تجمع کردند. تجمع که از روزهای قبل در فضای مجازی سازماندهی شده بود، از ساعت ده صبح با حضور گسترده معلمان بازنشسته برگزار شد. یکی از حاضران در تجمع اعتراضی، مطالبات آموزگاران بازنشسته را اجرای دقیق همسان سازی بازنشستگان فرهنگی با بازنشستگان بقیه ارگان‌های دولتی، افزایش سطح تسهیلات خدماتی و درمانی در قالب بیمه‌های کارآمد و پرداخت معوقات مزدی بیان کرد. فرهنگیان بازنشسته پیش از این نیز بارها مقابل مجلس و دیگر نهادهای مسئول رژیم اسلامی،  تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات مقابل مجلس رژیم اسلامی

بیش از پانصد نفر از کارگران شرکتی مخابرات از سراسر کشور به تهران رفته  و صبح روز سه شنبه سوم اسفند ماه، مقابل مجلس رژیم اسلامی تجمع کردند. تجمع کنندگان اعلام کردند که از تبعیض در مخابرات خسته‌ شده اند، دستمزد و دریافتی هایشان  با رسمی‌های مخابرات اختلاف فاحش داشته و آنها نیز خواهان دریافت پاداش‌هایی که به پرسنل رسمی مخابرات پرداخت می‌شود، هستند. همچنین آنها خواستار انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیض و برقراری امنیت شغلی هستند. آنها می گویند واسطه‌ها بایستی حذف شوند و خواهان تامین حقوق صنفی و شغلی خود هستند.

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کاشی کویر یزد

 صبح روز دوشنبه دوم اسفند ماه سال جاری، کارگران کارخانه کاشی کویریزد، درادامه اعتراضات خود نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان، مقابل استانداری رژیم اسلامی دست به تجمع زدند.

 مرگ ناگهانی پرستاران بیمارستانها در پی کار زیاد

سال گذشته ۱۰ پرستار بر اثر تحمیل کار زیاد جانشان را از دست داده اند . رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران علی ‌محمد آدابی گفته است که در سال گذشته قریب به ۱۰ نفر از همکاران پرستار در اثر سندرم «کاروشی» یا همان مرگ به علت کار زیاد، جان خود را از دست دادند.

تجمع اعتراضی مقابل مجلس رژیم اسلامی به روند تعیین حداقل مزد کارگران

ساعت ده صبح روز سه شنبه سوم اسفند ماه جمعی از کارگران در اعتراض به روند تعیین حداقل مزد و تلاش برای تحمیل حداقل مزد مطابق روال سالهای گذشته، در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند. و خواهان افزایش فوری حقوق کارگران و معلمان شاغل و بازنشسته بر اساس سبد هزینه زندگی بالای چهار میلیون تومان شدند. همزمان با این تجمع، بازنشستگان فرهنگی بر اساس فراخوان قبلی، کارگران بخش خصوصی مخابرات و بازنشسته های پرستاری و پیراپزشکی نیز دست به تجمع در مقابل مجلس زده بودند و عملا همه جمعیت تجمع کننده که بالغ بر دو هزار نفر بودند در هم ادغام شده بودند. تجمع کنندگان علاوه بر طرح مطالباتی که بدلیل آن دست به تجمع زده بودند بارها شعار “معیشت و منزلت حق مسلم ماست”، “زندگی حق ماست حق ماست” را به عنوان مطالبه مشترک و شعاری محوری فریاد زدند. در این تجمع کارگران معترض به روند تعیین حداقل دستمزد، بارها شعارهای زیر را تکرار و دیگر تجمع کنندگان نیز با آنان همراهی کردند: کارگر معلم اتحاد اتحاد – خط فقر چهار میلیون، حقوق ما یه میلیون، وزیر کارفرمایی خجالت خجالت – ما رو به هم پاس ندین، حق مارو پس بدین – زیر بار ستم نمی کنیم زندگی، مرگ بر این وضع مرگ بر این وضع – وعده های پوشالی دیگر اثر ندارد – زیر بار ستم نمی کنیم زندگی مرگ بر فقر مرگ بر فقر – اتحاد مبارزه پیروزی و…

تلاش راننده تاکسی معترض برای اقدام به خودسوزی

در روزهای گذشته تصاویری از اقدام اعتراضی یک راننده تاکسی در شهر یزد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که از قصد وی برای اقدام به خودسوزی خبر می‌دهد. به استناد این تصاویر که توسط یکی شهروندان از فاصله چند متری ضبط شده است، راننده تاکسی مورد نظر در حالی که بر روی سقف خودروی خود ایستاده است اقدام به ریختن بنزین بر روی خود می‌کند و در عین حال نسبت به اظهارات افراد دیگری که قصد جلوگیری از این اقدام وی را دارند، بی‌اعتناست.*

اخراج ۳۵ نفر از کارکنان پیمانکاری بیمارستان اندیمشک

۳۵ نفر از کارکنان پیمانکاری بیمارستان اندیمشک از سوی پیمانکار این بیمارستان اخراج شدند. مدیر شبکه بهداشت و درمان اندیمشک در خصوص علت اخراج گفته است نیروهایی که نسبت به اخراج آنها از بیمارستان اقدام شده رابطه استخدامی با بیمارستان نداشتند.

۵۰ کارگر نمایندگی یک شرکت خودرو سازی اخراج شدند

نمایندگی « موحدی» ایرانخودرو که در کیلومتر یک جاده گرگان به تهران فعالیت دارد، از اول اسفند ماه جاری (۹۵) به دلیل مشکلات مالی تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم اکنون بیکارشده‌اند. از قرار معلوم هرکدام از کارگران تعدیل شده تا نزدیک به ۱۸ سال سابقه کاری داشته‌ و بعد از اخراج برای پیگیری وضعیت شغلی و دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار گرکان شکایت کرده‌اند

کارگران پروژه دریاچه هنر تهران تا ۱۱ ماه مزد طلبکارند

جمعی از کارگران پیمانکاری پروژه ساخت دریاچه هنر تهران از به تاخیر افتادن پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند. این کارگران که تعداد آن‌ها ۳۵ نفر است، در پروژه احداث دریاچه هنر واقع در منطقه عباس آباد تهران مشغول به کار هستند و بابت نزدیک به ۱۱ماه مزد و مزایای مزدی طلبکارند.

خاتمه تجمع کارگران شیشه قزوین با پرداخت یک ماه مزد معوقه

روز گذشته با پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران شیشه قزوین، تجمع سه روزه این کارگران خاتمه یافت. به دنبال تجمع اعتراضی سه روز گذشته کارگران شیشه قزوین روز گذشته (۳۰ بهمن ماه) کارفرما یک ماه از مطالبات ۵ ماهه آنان را پرداخت کرده و بدین ترتیب کارگران موقتا به تجمع خود خاتمه دادند. این کارگران که دستمزد مهرماه خود را دریافت کرده اند در ادامه می گویند هنوز بابت ۴ ماه آبان، آذر، دی و بهمن از کارفرما طلبکارند.

تجمع ۱۵۰ نفری کارگران کاشی کویریزد در محل کارشان

نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارگران کاشی کویریزد در ساعت ۹ صبح روز (یکشنبه/۱ اسفند) بابت معوقات مزدی خود در محوطه محل کارشان تجمع کردند. کارگرانی که در تجمع امروز حضور دارند گفتند که در حدود ۴۰۰ نفر هستیم که حجم معوقات مزدی‌مان به چهار ماه (آبان، آذر، دی و بهمن سال ۹۵) می‌رسد. این کارگران مدعی هستند که هنوز بابت قسمتی از مطالبات مربوط به سال‌های۹۳، ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ خود طلبکارند و طبق توافقی که با کارفرما داشته‌اند قرار بود حداقل در ازاء این شرایط حداقل حق بیمه‌های آنها را به صورت کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

***

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *