“کمیسیونهای کارگری اسپانیا” در حمایت از رضا شهابی:ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

 کنفدراسیون “کمیسیونهای کارگری” اسپانیا که بزرگترین اتحادیه کارگری این کشور می باشد در بیانیه ای به تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که همراه با تشکلات کارگری بین المللی از رضا شهابی قاطعانه حمایت می کند. در این بیانیه که در سایت “کمیسیون های کارگری و مدیای اجتماعی آن انعکاس گسترده داشته ست، آماده است:

از تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷، “کمیسیونهای کارگری” به بیانیه های اضطراری در رابطه با رضا شهابی فعال سندیکایی کارگری ایرانی پیوسته است. کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ، ال او سوئد، فدراسیونهای کارگری فرانسه (سی اف د ت؛ ث ژ ت؛ اف سی یو؛ یونسا)،  کنفدراسیون عمومی کارگری ایتالیا (سی جی آی ال) و فدراسیون عمومی کارگران بلژیک (اف جی تی بی) همگی چنین بیانیه ای را امضا کرده اند. در این بیانیه ها، درخواست آزادی فوری رضا شهابی، عضو مرکزی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مورد درخواست قرار گرفته است.

در این بیانیه ها، سازمان های اتحادیه ای کارگری که مدتها وضعیت رضا شهابی و فعالیت او در دفاع از حقوق اتحادیه های کارگری در کشورش در چارچوب کنوانسیون های سازمان بین المللی کار را دنبال کرده اند، چندین مورد دستگیری ایشان به دلیل فعالیتهای کارگری اش و سپری کردن تقریبا شش سال در زندان را محکوم می کنند.

علاوه بر پرونده رضا شهابی، سازمانهای سندیکایی مذبور، در هماهنگی با کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) حمله مداوم به حقوق و آزادی های اتحادیه های کارگری در ایران را محکوم می کنند. اعضای اتحادیه های کارگری مستقل، فعالان اتحادیه های کارگری و بطور کلی جامعه مدنی ایران به خاطر انجام فعالیت های مسالمت آمیز و مشروع صنفی با آزار و اذیت های روزانه، دستگیری، اخراج، آزار و تعقیب قضایی مواجه هستند.

بر اساس گزارش سندیکای  کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی بعد از اینکه اخیرا دوباره زندانی شده است، به طور خودسرانه مدت حبسش از جمله یک سال اضافه شده است که به معنای افزایش ۸۸۷ روز می باشد. رضا از آسیب های مختلف ناشی از شکنجه و عدم امکانات بهداشتی در طول این سالها رنج می برد. در اعتراض، او به اعتصاب غذا رفت و اعتصاب را تنها زمانی که مسئولین زندان وعده داده بودند که تمام این احکام جدید زندان را بازبینی کنند، به پایان رساند. اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد.

سازمان های امضا کننده همچنین مطلع گشته اند که در روز ۱۳ دسامبر رضا سکته مغزی در زندان داشته و جان او در معرض خطر است. امضا کنندگان این بیانیه ها اعتراض شدید خود به حبس رضا شهابی را اعلام کرده اند و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او می باشند تا او بتواند با توجه به وضعیت سلامتی اش از مراقبت های پزشکی مناسب برخوردار گردد.

اتحادیه های کارگری همچنین یادآور می گردند که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور عضو سازمان بین المللی کار، باید به مقاوله نامه های بنیادی، از جمله آزادی انجمن و مذاکرات جمعی احترام بگذارد. یازده سال پیش، در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۲۰۰۶، پرونده شماره ۲۵۰۸ توسط فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل (آی تی اف) و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) به کمیته آزادی انجمن سازمان جهانی کار در مورد رفتار جمهوری اسلامی ایران تسلیم شد. این پرونده از آن سال تا ماه ژوئن ۲۰۱۷ ده بار بررسی شده است.

شکایت کنندگان در آن زمان ادعا کرده اند که مقامات و کارفرمایان (در ایران) به طور مداوم علیه سندیکای کارگری در شرکت اتوبوسرانی اعمال سرکوب گرانه انجام داده اند که شامل موارد زیر است: آزار و اذیت اعضا و فعالان سندیکای کارگری؛ حملات خشونت آمیز به جلسه مؤسسه سندیکا؛ انحلال خشونت آمیز مجمع عمومی سندیکا در دو نوبت؛ دستگیری و بازداشت بسیاری از اعضا و رهبران سندیکا تحت اتهامات ساختگی (اختلال در نظم عمومی، فعالیت های غیر قانونی سندیکایی)؛ بازداشت و حبس گسترده کارگران (بیش از ۱۰۰۰ نفر) برای برگزاری یک روز اعتصاب.

کنفدراسیون کمیسیونهای کارگری اسپانیا همچنین از عموم خواسته است که به منظور ارسال نامه اعتراضی به مقامات ایران، به لینک زیر مراجعه نمایند.

http://www.ccoo.es/noticia:264637–CCOO_apoya_al_sindicalista_irani_Reza_Shahabi

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

info@workers-iran.org;

www.workers-iran.org;

www.etehadbinalmelali.com

Face book: https://www.facebook.com/IASWI

https://twitter.com/IASWIinfo

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *